Točno tjedan dana pred najneizvjesnije izbore u hrvatskoj povijesti prvo televizijsko sučeljavanje dvoje preostalih predsjedničkih kandidata bilo je u RTL Duelu pod voditeljskom palicom Igora Bobića.
Prije kraja i završne poruke biračima, treći dio pitanja 'Kratko i jasno' kandidatima je dao samo 30 sekundi za odgovor te nisu imali prava na repliku.
Gospodine Josipoviću, kolika vam je plaća nakon ovih Vladinih poreznih izmjena?
Josipović: Oko 21.000 kuna. Manje za oko dvije do tri tisuće. Na početku je bila oko 24.000 pa se spustila na 23, sad je oko 21.
Gospođo Grabar-Kitarović, kolika je vaša plaća bila u NATO-u i dokad je imate pravo dobivati s obzirom na zamrznuti status?
Grabar-Kitarović: Trenutno nemam nikakvu plaću i ne dobivam je otkako je status zamrznut. Nažalost ne mogu reći koliko je bio iznos plaće jer me na to obvezuje činjenica da još sljedećih nekoliko godina moram čuvati neke podatke iz NATO-a. A države članice NATO-a, uključujući Hrvatsku, odlučile su da plaće hrvatskih dužnosnika nisu javne. Ali vam mogu reći da je daleko ispod onih 20.000 eura koje se spominjalo. Ugovor mi istječe 3. srpnja sljedeće godine.
Gospodine Josipović, jeste li kao predsjednik Republike smjeli angažirati ustavne stručnjake da rade na ustavnim promjenama, a sada to koristite kao svoj program?
Josipović: Dio rada na ustavu je dio rada predsjednika, to je kontinuitet djelovanja. Prema tome ja sam radio sa stručnjacima dok sam bio predsjednik, zvao sam i druge stručnjake i koristio sam rad. Svi materijali, vidjeli ste i neke ankete koje su javno dostupne i citiraju se, sve je to dio javnog dobra i javnost vlasništva. Naravno, kad ulazim u kampanju, ne zaboravljam ono što sam radio. I hvala stručnjacima, jako su mi pomogli.
Gospođo Grabar-Kitarović, kako je profitirala Hrvatska i hrvatska vojska time što ste obnašali dužnost pomoćnice?
Grabar-Kitarović: Osim što sam prva žena na tako visokoj funkciji u NATO-u, nisam nikada propustila priliku istaknuti priliku da sam iz Hrvatske i istaknuti svoje specifično hrvatsko iskustvo i uvijek govoriti o Hrvatskoj i promicati Hrvatsku, a isto tako i našu hrvatsku vojsku. Ne mogu vam govoriti o nekim detaljima koji nisu u sferi javne domene, kao što su ugovori, donacije i slično, međutim mogu reći da to što sam bila pomoćnica glavnog tajnika NATO-a, bila sam uvijek ponosna kao Hrvatica i hrvatska državljanka, to sam uvijek isticala i o tome sam govorila.
Gospodine Josipović, rekli ste da vam potvrda Crkve nije najvažnija. Zašto ste tražili da vas kardinal Bozanić primi nakon božićne mise?
Josipović: Nisam tražio, to je dio uobičajenog rituala svake godine nakon mise kad se odlazilo kod kardinala na kavu. Ništa se nije dogodilo drukčije nego što je to bilo prijašnjih godina. I ne samo to, dio mog odnosa prema vjernicima je da iz poštovanja odlazim u crkvu, a onda odem i u neku drugu crkvu. Nakon toga sam bio i kod reformista. Bilo je zaista lijepo, uživao sam u misi i u katedrali.
Gospođo Grabar-Kitarović, prošle godine smo imali problema u nogometu. Podržavate li Zdravka Mamića i Davora Šukera ili Hajduk i Torcidu?
Grabar-Kitarović: Moj je stav da se politika ne smije miješati u sport i nogomet. Znate da ja volim nogomet, ali i rukomet, te i ići na utakmice. Nikad ne sjedim u počasnim ložama, sjedim uvijek u gledalištu. Nekad se vidim s tim ljudima, rukujem se, ali ne mogu reći podržavati jedne ili druge. Ono što mi se sviđa je što je Torcida napravila jest da je u jednom trenutku ujedinila sjever i jug Hrvatske u zahtjevima za prava navijača.
Gospodine Josipoviću, vi ste svojedobno održali konzultacije stranaka zbog Facebook prosvjeda protiv Vlade. Danas je gospodarska situacija još gora, Kukuriku većina je u nekom trenutku bila klimava, zašto niste to učinili ponovno?
Josipović: Pogrešno govorite, ja nisam održao konzultacije zbog toga što su bili Facebook prosvjedi, već zbog toga što je gospođa Kosor nešto prije rekla da će obznaniti datum izbora. Nije to učinila, jačali su prosvjedi, i onda sam ja naprosto tražio da vidim kada će biti izbori. Dakle, to nema nikakve veze s prosvjedima, već s obećanjem premijerke da će obznaniti datum izbora.
Gospođo Grabar-Kitarović, pretpostavljam da i dalje planirate tražiti prijevremene izbore u slučaju pobjede na izborima. Ne bojite li se optužbi da pogodujete stranci koja vas je kandidirala?
Grabar-Kitarović: Nisam rekla nužno da ću ih tražiti, rekla sam da ću prije svega razgovarati s gospodinom Zoranom Milanovićem i pokrenuti taj dijalog, jer prva moja stranka i dužnost je Hrvatska. i pokušati vidjeti s ovom Vladom može li se napraviti posao i ići dalje. Međutim, ako ne može, ako nemaju rješenje, ako ne mogu Hrvatsku izvući iz krize, onda ne možemo si dopustiti da se ova agonija nastavi, ne možemo si dopustiti nijedan dan više s nesposobnom i bešćutnom Vladom, i onda trebamo ići na prijevremene izbore.
Gospodine Josipoviću, poznato je da ste u više navrata govorili o aferi posmrtne pripomoći iz štedionice Zlatica. Biste li danas izvukli novac iz štedionice prije drugih štediša kao što ste učinili 1998.?
Josipović: Kao prvo, to nije bilo prije drugih štediša, bilo je desetke i fizičkih i pravnih osoba koje su našle pravni put. Neki su bolji pravnici pa znaju to učiniti. Netko zna pravni put i sposoban je izboriti se za svoja prava. Ja tada nisam bio ni dužnosnik niti itko tko je imao društvenu moć. U granicama zakona, učinio bih sve da zaštitim svoju imovinu kao što su to drugi napravili.
Gospođo Grabar-Kitarović, biste li vi i danas dopustili suprugu da koristi službeni automobil kao što je to bilo u Washingtonu od 2008. do 2010. Morali ste platiti 30-ak tisuća kuna.
Grabar-Kitarović: Ne da sam morala platiti, nego je to bio moj izbor vratiti te novce u proračun jer nisam htjela da bude bilo kakvih sumnji između mene i ministarstva da sam radila bilo što što je neprilično. Moram reći da su se moje kolege diplomati u Washingtonu iščuđavali što se događa. Nisam htjela da se to odražava na odnose. Gospodin Jandroković je znao da postoji pravilnik koji to u potpunosti dopušta. Moj suprug je radio diplomatske poslove većinom i radila sam sasvim u skladu s pravnicima i propisima i vratila novce u državni proračun. I nije bilo 30, nego oko 15 tisuća kuna.
Gospodine Josipović, za razliku od 2009., u ovoj kampanji nismo vidjeli vašu kćer. Postoji li neki poseban razlog?
Josipović: Moja kćer je mlada osoba koja ima svoj život i ne želi se miješati u politiku. Želi biti izvan medijske pozornosti, to je njen izbor i ja to poštuje.
Gospođo Grabar-Kitarović, što radi vaš suprug i čime bi se on bavio kao prvi gospodin?
Grabar-Kitarović: Kao prvo, moram podržati stav gospodina Josipovića - djeca imaju pravo na djetinjstvo i pravo na svoj život. Moj suprug se u ovom trenutku bavi obitelji. Mi smo odlučili da barem jedan od roditelja bude uz njih. On u tome uživa, u tome je našao ne baš svrhu i smisao postojanja, ali to je nešto što radi s velikom ljubavlju. Ali kao prvi čovjek države, morao bi se malo osloboditi obiteljskih obveza i raditi malo više protokolarnih obaveza.
Gospodine Josipović, biste li se u slučaju poraza odmah vratili na fakultet što ste najavili, ili ćete koristiti pravo na dužnosničku naknadu na koju imate pravo?
Josipović: Kao prvo, ne računam na poraz, a kad mi prestane mandat za pet godina, vratit ću se na sveučilište.
Gospođo Grabar-Kitarović, izgubite li vi izbore, hoćete li se vratiti u NATO, neko drugo radno mjesto, ili se namjeravate natjecati na parlamentarnim izborima koji su redovni sljedeće godine?
Grabar-Kitarović: Moram najiskrenije reći da u ovom trenutku o tome ne razmišljam. Fokusirana sam na cilj dobivanja predsjedničkih izbora, a o bilo čemu drugome savjetovat ću se sa svojom obitelji. Ovaj posao u NATO-u nije neka karijera, to je nešto što je nekoliko mjeseci, ugovor koji još traje. Ali ono u što sam uvjerena jest da ću biti predsjednica RH i na to sam trenutno usredotočena.