Istraživači govore o 40.000 ljudi koji će samo u Austriji, Francuskoj i Švicarskoj umrijeti zbog zagađenja, što čini šest na svakih sto smrtnih slučajeva. Polovica od njih vezana je za ispušne plinove iz automobila koji su direktno odgovorni za više od 25,000 novih slučajeva bronhitisa i više od pola milijuna napada astme.
Pronađeno je kako troškovi povezani sa zagađenjem, u tri navedene zemlje iznose 1,7 posto bruto domaćeg proizvoda i tako nadmašuju troškove prometnih nezgoda.
Ovu studiju je vodio dr. Nino Kunzil sa Instituta za društvenu i preventivnu medicinu na sveučilištu u Baselu, Švicarska. Njegov tim je kvantitativno odredio djelovanje zračnog onečišćenja mjereći specifično povećanje u koncentraciji čestica manjih od 10 mikrometra. Ove čestice poznate pod nazivom PM10s i prije su povezivane s bolestima i smrtnim slučajevima.
Dr. Kunzil kaže: "Prometno zagađenje zraka ostaje ključna točka za zdravstvene akcije koje će se pokretati u Europi. Naši rezultati koji su se koristili i za ekonomsku procjenu, trebalo bi da budu pokazatelj konkretnim mjerama u zaštiti zdravlja i okoliša."
Komentirajući rad svojih kolega u Švicarskoj, dr. Stephanie London, s Nacionalnog instituta za istraživanje okoliša iz Amerike kaže: "Rad profesora Kunzila i njegovih kolega trebalo bi da podigne javnu svijest o cijeni koju plaćamo za luksuz svoga ljubljenog automobila."
Znanstvenici s obje strane Atlantika, nadaju se kako će vlade poduzeti oštrije mjere za smanjenje učinkovitosti ovog ubojitog oružja.