rtl danas istražuje /

Je li se isplatilo ukidanje Državnog inspektorata?

Uz puno nesporazuma, nerazumijevanja i popriličan kaos, prije pola godine ukinut je Državni inspektorat, a gotovo 800 inspektora raseljeno je u čak pet ministarstava. Kako danas funkcionira inspekcija? Rade li inspektori više ili manje nego prije? Jesu li efikasniji ili se još snalaze u novim okolnostima? RTL Danas je usporedio podatke o radu ukinutog Državnog inspektorata i rezultate novog sustava u prvih pola godine.

19.7.2014.
18:44
VOYO logo

Od kada je rasformiran Državni inspektorat, a inspektori rasuti u pet ministarstava, jednog ugostitelja posjećuje čak devet inspektora - jedan kontrolira cijene, drugi kuhinju, treći ribu, četvrti ostalu hranu, peti osoblje, šesti blagajne.

Inspekcija više nego ikad, no ugostitelji kažu kako nepravilnosti i dalje cvjetaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jesu li inspektori danas više ili manje učinkoviti, teško je procijeniti samo po broju izlazaka na teren, no brojke ipak pokazuju neki trend.

Državni inspektorat prošle je godine obavio 84.000 nadzora i otkrio 35.000 prekršaja. Ako se pak zbroje pokazatelji iz ministarstava za prvih šest mjeseci ove godine, jasno je da inspektori rade podjednako ili čak i više - u pola godine više od 46.000 puta su išli u kontrolu.
Kontrole su sada, kako tvrde sami inspektori, kvalitentije jer inspektori ne svaštare nego su specijalizirani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Počevši od nadzora pekara, nadzora svježeg mesa, nadzora suhomesnatih proizvoda. Znači, idemo po određenim grupama proizvoda i tako s manjim brojem inspektora povećavamo efikasnost inspekcijskog nadzora", pojasnio je Đuka Marić, načelnik odjela poljoprivredne inspekcije.

I inspektori rada, tvrdi njihov šef, rade više nego prije, imaju više ovlasti, a i sami su podvrgnuti jačoj kontroli.

"Svaki inspektor rada mora proći sigurnosnu provjeru u skladu s propisima sa sigurnosnim provjerama. Ujedno su svi koji imaju inspekcijske ovlasti dužni ispuniti imovinsku karticu i redovito ju nadopunjavati da bi se pratile promjene", rekao je Ilija Tadić, voditelj službe Radnog prava u Ministarstvu rada.

Građani nemaju razloga za nezadovoljstvo, smatra i ministar gospodarstva čiji inspektori, uz one iz ministarstva financija, imaju najviše posla na terenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tako je dok su se uspostavile i profunkcionirale sve uprave, ne smao u ministarstvu gospodarstva, bilo nekih zastoja i sporog reagiranja na prijave građana. Ispričavam se građanima i obećavam  da ćemo biti efikasniji i bolji", istaknuo je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

Inspektori u poljoprivredi, gospodarstvu i turizmu u prvoj su polovici godine državni proračun podebljali za sedam milijuna kuna. Državni inspektorat samo je prošlo ljeto naplatio osam milijuna kazni u turističkom sektoru. Nakon sezone, treba napraviti novu analizu jer kad se crta podvuče, efikasnost inspekcije ipak se mjeri prvenstveno - u milijunima kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo