SVE STRANE ŠUTE /

Je li nova Vlada odustala od 'šerifa' ovršitelja?

Predizborna su obećanja pod povećalom birača. Od Nove godine u primjenu će novi zakon po kojem umjesto sudova, ovrhu preuzimaju javni ovršitelji. SDP ih je nazivao šerifima, uvjeravali su da neće dozvoliti takvu pljačku građana, no sada sve strane šute, a šerifi za ovrhe spremni su za teren.

18.12.2011.
18:54
VOYO logo

Prvih 68 ovršitelja spremni su da od prvog siječnja mogu krenuti kucati na vrata.

"Prema pravilniku kojeg je objavio ministar pravosuđa treba ih biti 127 u Hrvatskoj dakle polovica fali i nije mi jasno kako će to funkcionirati nigdje nije rečeno da tamo gdje ih nema mogu nastaviti raditi sudovi", pojasnio je bivši predsjednik Vrhovnog suda i odvjetnik Ivica Crnić.

Međutim, ni iz Ministarstva pravosuđa o ovome ni riječi. Uloga ovršitelja bila bi ubrzati naplatu 40-ak milijardi kuna dugovanja.

Samo je Općinski sud u Zagrebu ove godine zaprimio 31.200 ovršnih prijedloga, od javnih bilježnika još gotovo tri tisuće. Sve to sad trebaju preuzeti javni ovršitelji.

"Kad vjerovnik kaže želim da mi dužnik ispuni obavezu morat će to reći javnom ovršitelju. Ako treba plijeniti imovinu od dužnika, ovršitelj mora pitati sud može li ući u nečiji stan", objašnjava Crnić.

Javni će ovršitelji imati iste ovlasti kao što su dosad imali sudovi. No, ako je vjerovati upućenima, novi zakon donio je također i mnogo nejasnoća.

"Povećavaju se troškovi postupka koje će snositi ovršenici, a naplaćena sredstva prvo sjedaju na račun ovršitelja. Na njihov račun može sjesti gomila novca, a neće se znati odakle dolazi", upozorila je Andreja Bošnjak iz Hrvatske odvjetničke komore.

Ovršitelje će nadzirati 80-ak općinskih sudova, no za eventualne nezakonitosti odgovarat će samo oni svojom imovinom.

Novi zakon bio je jako kritiziran, ovršitelji s velikim ovlastima prozvani su šerifima, pa je za njegovu provedbu tadašnja oporba je obećala kako je neće dozvoliti, dok je vladajući HDZ naglašavao kako je takav zakon u skladu s EU.

Međutim, danas i HDZ i Kukuriku koalicija šute o zakonu koji će za dva tjedna stupiti na snagu.

No, 68 ovršitelja čeka da počne s radom, a bude li zakon odgođen država će ih morati obeštetiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo