Posmrtni ostaci Jasera Arafata ponovno su pokopani u utorak prije podne u Ramalahu pošto su međunarodni stručnjaci uzeli potrebne uzorke kojih bi analiza trebala potvrditi ili odbaciti sumnje da je povijesni palestinski vođa bio otrovan 2004. godine.
"Operacija je završena, grobnica je zatvorena, a uzorci su predani francuskim, švicarskim i ruskim stručnjacima", rekao je član palestinskog povjerenstva koje je zaduženo istražiti Arafatovu smrt.
Tri francuska istražna suca nazočila su uzimanju uzoraka kojih je analiza naređena prema tužbi Arafatove udovice Suhe Arafat.
Švicarske i ruske stručnjake angažirala je Palestinska samouprava i oni bi zajedničkom istragom trebali provjeriti sumnje u trovanje polonijem 210, radioaktivnom i vrlo otrovnom tvari.
Hipoteza o poloniju pojavila se u srpnju kada je katarska televizija prikazala dokumentarni film o Arafatu u kojem je rečeno da su švicarski stručnjaci pronašli neuobičajeno visoke količine polonija u osobnim stvarima palestinskog vođe. Nakon tih otkrića Suha Arafat, koja danas živi na Malti i nije se vratila na palestinska područja od 2004., podnijela je tužbu u Francuskoj za ubojstvo i time otvorila put za ekshumaciju.
"Ta istraga je bolna, ali potrebna jer treba doznati istinu koja je potrebna našem narodu", rekla je udovica i objasnila: "Ako je bilo zločina, on se mora razotkriti". Suha Arafat odbacila je optužbe da je odbila obdukciju 2004. godine.
Međutim, Arafatov nećak Naser al-Kidva, predsjednik zaklade Jaser Arafat, smatra obdukciju "profaniranjem" i drži da ona "neće donijeti nikakva dobra Palestincima" te ponavlja da su Arafata otrovali Izraelci.
Mnogi Palestinci pitaju se pak čemu istraga sada, osam godina poslije smrti. Međutim, čak i osam godina poslije uzorci mogu ukazati na trovanje. Razdoblje poluraspada radioaktivnosti polonija traje 138,4 dana ili drugim riječima polovica njegovih atoma razlaže se svakih 138,4 dana. To znači da i nakon osam godina radioaktivna tvar, ako je bilo trovanja, postoji u njegovu tijelu no u koncentraciji dva milijuna puta manjoj.
Sami tragovi polonija ipak nisu dostatni jer tog elementa ima i u prirodi pa tek analiza koja će trajati nekoliko tjedana treba potvrditi polonij umjetnog podrijetla.
Krajem prosinca znat će se jesu li uzorci uzeti s Arafatovih posmrtnih ostataka koristivi, te ako jesu, tek bi se u proljeće dobili rezultati je li bilo trovanja.
Stručnjaci su rekli da će se uzorci uzeti iz kostiju, jer polonij se taloži u jetri, slezeni, bubrezima i kostima, napose u koštanoj srži, no nakon osam godina vjerojatno je preostao samo u kostima.
Arafat je umro 11. studenoga 2004., u dobi od 75 godina u vojnoj bolnici u Parizu, gdje je bio prebačen uz pristanak Izraela koji ga je dvije godine držao opkoljenog u Mukati.