Članovi udruženja već su se upoznali s izvješćem suda časti te udruge u kojemu je ocijenjeno da su postupci i javne izjave Janše u suprotnosti s temeljnom načelima iz povelje te međunarodne organizacije koja se odnose na slobodu mišljenja i nastupanja. Stoga su preporučili da Janez Janša bude isključen iz članstva, piše list. Odluka je konačna, a treba je potvrditi još i devetočlani odbor slovenskog PEN-a na sastanku koji se očekuje kroz koji tjedan.
Janša je u slovenski PEN centar primljen 1988. godine kao publicist, a radilo se o "simboličnoj" gesti u vrijeme tadašnjih političkih previranja kada je Janši prijetilo suđenje zbog članaka o tadašnjoj JNA koje je objavljivao u tjedniku "Mladina", izjavio je za "Dnevnik" potpredsjednik slovenskog PEN-centra Tone Peršak.
Iako u udruženju nije bio aktivan, Janša je redovito plaćao članarinu i dobivao pozive na sastanke udruženja, rekao je Peršak. Sadašnji slovenski premijer, uz publicistički rad iz mladih dana, kad je pisao i pjesme, ima objavljene dvije knjige s područja političke publicistike.
Inicijativu da se Janšu isključi iz članstva došla je od 20 članova PEN-a nakon što je on zahtijevao da se javno razotkriju autori peticije na engleskom jeziku u kojoj je prikazan kao politički autoritarna ličnost, a bila je namijenjena upoznavanju međunarodne javnosti s političkom krizom u Sloveniji.
"Dnevnik" navodi da su zahtjevi da se Janša isključi iz PEN-centra došli i zbog toga jer je PEN mirotvorno udruženje, dok Janša nije djelotvorno uspio zanijekati navode više knjiga u kojima je prikazan kao "trgovac oružjem" iz vremena kada je, nakon slovenskog osamostaljenja pa do 1994. godine, u vladi bio ministar obrane.