Jaipur - Pink City

...je na dekkyo Jaipario to kal menaker kya kario... Ako nisi vidio Jaipur, zasto si se rodio?

9.11.2000.
17:45
VOYO logo

JAIPUR

...je na dekkyo Jaipario to kal menaker kya kario... Ako nisi vidio Jaipur, zašto si se rodio? Glavni grad indijske pokrajine Rajasthan, Jaipur, crveni grad, ne ostavlja posjetioce ravnodušnima. Na engleskom ga zovu Pink City, no boja građevina i fasada u centru je crvena, a nikako roza. Grad poznat po bazarima i trgovačkim ulicama, kompleksu Gradske palače i desetak kilometara udaljenoj utvrdi Amber. Ogromni plakati, reklame za maratonske (4 sata duge) pjevane herojske filmove, sa kojih vas promatraju junaci u borbi protiv zla, smjenjuju se sa trgovinama automobila i malim radnjama u kojima se prodaje sve i svašta. Grad kontrasta i neopisive prometne gužve. Rikše, automobili, autobusi, konjske zaprege, slonovi, milijuni bicikala i motora, sve se odjednom gura po cesti. Slonovi? Da, slonovi u jutro i popodne kada odlaze i kada se vraćaju s “posla” iz obližnje utvrde Amber. Naime, tamo nose turiste po kilometar dugom i strmom putu od podnožja brda na vrh do ulaza u palaču Amber.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ime Jaipur nastalo je kao izvedenica imena osnivača grada, velikog ratnika i astronoma Maharaje Jai Singha II. iz sedamnaestog stoljeća. On je već s 12 godina zasjeo na prijestolje, a sa 15 se već borio protiv mnogo jače susjedne dinastije Mughal. Stekao je titulu Sawai, što znači jedan i četvrt, koju od tih dana nose svi nasljednici. I danas, dinastijska zastava na stijegu nosi još jedan manji trokutasti dio koji označava da ovaj maharaja vrijedi kao jedan čovjek i četvrt.

PINK CITY

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grad je podijeljen u dva dijela. Stari i novi. Old City – stari dio grada nazvan Pink City, ograđen je zidinama u kojima se nalaze vrata. Najpoznatija vrata su Chandapol, Ajmeri i Sanganeri. S vanjske strane zidina prostrane su avenije, široke 30 metara. Na taj način dijele grad na četvrti od kojih je svaka poznata po određenoj grupi obrta. Kroz Chandpol vrata ulazi se u istoimeni bazar. Do gradske palače, koja je danas muzej, dolazi se kroz Tripolia Gate. Smještena u srcu grada, palača zauzima veliki kompleks zgrada, dvorišta i vrtova. Stalno se dograđujući, zdanja potječu iz različitih vremenskih perioda, od doba Jai Singha do početka ovog stoljeća. Stoga dolazi i do miješanja stilova od Rajasthani do Mughal karakterističnih ukrasa. Kada se nalaze u Indiji, sin posljednjeg maharaje s obitelji živi u dijelu palače koja je zatvorena za javnost. To se vidi po dvjema zastavama, na krovu. Kada je na dužnosti indijskog ambasadora u sultanatu Brunei, onda vijori samo jedna. Izložbe u palači obuhvaćaju muzej oružja i maharajinih svečanih nošnji optočenih zlatom te ostale dvorske odjeće. Između se nalazi diwan-i-khas dvorana za privatne audijencije, kojom dominiraju dvije ogromne srebrne posude (zapremine 8000 l, svaka) u kojima je Maharaja Madho Singh nosio svetu vodu Gangesa na putu u London. Posude su najveći predmeti izrađeni od srebra na svijetu. Religiozni fanatik, Madho Singh je i na putu htio koristiti svetu vodu za ritualna pranja. Pored tog zdanja nalazi se diwan-i-am dvorana za javne audijencije u kojoj se čuvaju svete knjige, cjelokupna Bhagavad Gita. Osim uobičajene veličine, posebna vrijednost je i minijaturna verzija, pisana da se može sakriti u slučaju uspjeha osvajača. Pored palače, nalazi se Jantar Mantar odnosno opservatorij. Izgradnju je počeo Jai Singh 1728. Prvo je poslao svoje naučnike svijetom da sakupe znanje astronomije. Kao najnapredniji svjetski astronom toga doba, odlučio je sagraditi opservatorij sa svim poznatim instrumentima kojima se promatra kretanje nebeskih tijela. Na prvi pogled opservatorij izgleda kao dječji park pun čudnih građevina nalik na tobogane. U stvarnosti svaka je građevina jedan mjerni instrument divovskih razmjera, od kojih je najveći 27 metara visoki Brihat Samrat Yantra.

arti-200011202061006Možda najpoznatija vizura Jaipura je Hawa Mahal ili Palača vjetrova. Građena je s namjenom da dvorske dame prate zbivanja u glavnoj ulici kroz jedan od 953 prozora, a da se pritom ne vide. Ne predstavlja ništa više do fasade, ali crvenkasta boja i fini detalji Rajput stila, zaslužni su za epitet jedne od najslikanijih građevina Indije poslije Taj Mahala. Jedan od najluksuznijih hotela u Indiji je Rambagh Palace, bivša lovačka “koliba” maharaje Ram Singha. Savršeno održavani veliki vrtovi pružaju zaštitu od buke i izoliranost od okolnih predgrađa u kojima život vrije kao u košnici. Singhovi su bili poznati po svojoj rasipnosti i preuredili su palaču da služi kao prebivalište za visoke goste. Među ostalima tu su boravile Jackie Kennedy i Eleanor Roosevelt. Vožnja Jaipurom može biti avanturizam. Ukoliko dolazite vlakom ili autobusom, potrebno je izbjeći organiziranu mafiju vozača rikši i taksija koji odbijaju da vas odvezu u hotel po vašem izboru. Ukoliko pristajete na njihov izbor, znajte da ćete platiti uvećanu cijenu za njihovu proviziju. Način za izbjegavanje je unaprijed plaćena vožnja taksijem na, za to posebnom, šalteru. Sobu je najbolje potražiti preko turističkog ureda koji također ima popis privatnih lica koja iznajmljuju sobe. Dobro je unaprijed pretražiti internet, a još bolje obratiti se nekoj od turističkih agencija koje imaju iskustva u organiziranju putovanja u Jaipur i Indiju, kao što je Jumbo Tours iz Zagreba.

Hoteli i prenoćišta: $$ Atihi Guest House Jaipur Tourist Hotel $$$ Madhuban Guest House Hotel Gangur Hotel Teej $$$$ Jai Mahal Palace Hotel Holliday Inn Rajputana Palace Sheraton $$$$$ Samode Haveli Rambagh Palace

Izleti: Amber – na putu prema Delhiju, udaljena desetak km nalazi se utvrda i palača Amber. Nekad glavno središte vlasti pokrajine Jaipur, palača se počela graditi 1592. Smještena na vrhu brda ponad jezera, palača je remek-djelo Rajputana arhitekture. Do vrha se dolazi pješice, u jeepu ili na slonu. Unutar palače se nalaze mnoga zanimljiva mjesta. Hram božice Kali poznat je i po tome da se je u njemu svakog dana žrtvovala koza, od 16. stoljeća pa sve do 1980., kada je vlada to zabranila. Maharajino prebivalište, Jal Mandir je na gornjim terasama. U davna doba prostorije su se rashlađivale vodom. Tekuća hladna voda je prolazila sredinom prostorija. Unutar tog dijela nalazi se Zenana, haremske prostorije, tako projektirane da je Maharaja za noćnih posjeta ženama i konkubinama ostajao nezapažen od ostalih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlado Šestan

Prijašnje reportaže arti-200011202061006

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Las VegasYogyakartaBaliIndonezija

Kolumna Horor nedjeljnih popodneva

A evo i par egzotičnih tema: TiticacaBidhi - vaše treće okoStimulativna povijest koke

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo