Gradonanačelnik Milan Bandić danas je govorio na sastanku gradske skupštine, te prokomentirao Prijedlog plana gospodarenja otpadom u Gradu Zagrebu do 2015. godine, koji je sam predložio.
Bandić je između ostalog rekao je da će se potruditi, konzultirajući struku, predložiti najbolje rješenje problema gospodarenja otpadom u Gradu Zagrebu. "A vi ćete odlučiti, jer je to u interesu ne samo samo nas, nego naše djece i budućnosti ovoga grada i zato vam hvala na strpljenju", rekao je Bandić na kraju petosatne tematske sjednice o gospodarenju otpadom.
Zastupnici će odluku o tome donijeti na idućoj sjednici Gradske skupštine 25. rujna.
Bandić je zastupnicima rekao da od europskih država spalionicu nemaju Cipar, Grčka, Estonija, Latvija, Rumunjska, Bugarska i Hrvatska.
Istaknuvši da su svi zaslužni za ono što je napravljeno u posljednjih 14 godina, Bandić se ispričao Zagrepčanima i rekao da je on isključivi krivac što do sada nije napravljen Centar za gospodarenje otpadom.
"Problem sustavnog rješenja gospodarenja otpadom ima tri sastavnice. Dvije smo sanirali (odlagalište otpada Jakuševec i pročistač otpadnih voda), a centar za gospodarenje otpadom je treća sastavnica koju nismo napravili", kazao je.
Predstavnik Udruge za zaštitu okoliša i profesor na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Resnik Slaven Dobrović istaknuo je da je rješenje nešto što oni nazivaju "ekološki zasnovan sustav gospodarenja otpadom", kakav je implementiran na Krku.
Zastupnicima je poručio da to nije utopija već je to koncept koji sustavno slijedi hijerahiju postupanja s otpadom te da niz naselja i gradova u Europi to poštuje. Rekao je da su do sada to uglavnom bila manja naselja i gradovi, međutim danas za tim idu Milano, Ljubljana.
"Nije trebalo ići u Beč, Ljubljana je puno bliže. Ona je prije dvije godine odustala od spalionice i ona ide za tim da ima centre za prihvat, recimo, uporabljivog otpada", rekao je. Pojasnio je da kada kućanstva odbace namještaj, centri ga prihvaćaju, dotjeraju i urede pa on ide u socijalni program ili u prodaju.