Izmjene zakona o privatizaciji ? popust malim dioničarima

Povoljniji uvjeti za nove ugovore, kao i motiviranje malih dioničara, prijedlog je izmjena Zakona o privatizaciji kojima Vlada želi potaknuti malo dioničarstvo.

22.6.2000.
5:35
VOYO logo

Predlaže se tako popust od 80 posto (uz osnovni popust od 20 posto i dodatni od 1 posto za svaku navršenu godinu radnog staža). Taj bi se popust obračunavao na iznos prodajne cijene (prethodno umanjen za osnovni i dodatni popust). Popust bi se odnosio na neotplaćene revalorizirane iznose, na nove ugovore, a na ponovno sklapanje ugovora bili bi pozvani i dioničari kojima je zbog neplaćanja raskinut ugovor, uz uvjet da su te dionice još u portfelju Hrvatskog fonda za privatizaciju (HFP), istaknuo je predsjednik HFP-a Hrvoje Vojković na današnjoj sjednici Vlade s koje je u saborsku proceduru i upućen predloženi zakonski tekst.

Uz to, Vojković ističe i dodatne popuste za jednokratne uplate. Tako bi se u slučaju da se cijeli iznos (s popustom) plaća odjednom malom dioničaru odobrio dodatni popust od 50 posto. U slučaju da se polovica iznosa uplati jednokratno popust bi bio 20 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te bi mjere trebale ponovno potaknuti malo dioničarstvo, jer je loše stanje u gospodarstvu kao i obezvređivanje realne vrijednosti dionica vodilo raskidanju velikog dijela ugovora o prodaji dionica uz popust i na obročnu otplatu.

Naime, prema podatcima koje Vlada iznosi u obrazloženju svog prijedloga od početka pretvorbe i privatizacije sklopljeno je ukupno 619.440 ugovora s malim dioničarima, ali je trenutno u otplati tek njih 107.011.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podatci govore da je na početku pretvorbe dionice s popustom na rok od pet godina upisalo 599.116 malih dioničara, ali je ugovor raskinut s njih 214.863. Nakon otvaranja mogućnosti za produljenje otplate na 20 godina s takvim se zahtjevom javilo 222.823 dioničara. Međutim, zbog neplaćanja raskinut je ugovor s njih 123.043. Istovremeno je 161.430 ugovora preneseno na nove stjecatelje zbog čega oni gube status ugovora s malim dioničarima, a do sada su raskinuta 21.244 takva ugovora. Zbog neplaćanja je raskinuto i više od polovice ugovora o prodaji dionica s rokom otplate na 20 godina. Takvih je ugovora bilo sklopljeno 20.324, a raskinuto ih je zbog neplaćanja 13.093.

Zakonske izmjene koje predlaže Vlada predviđaju i objedinjavanje državnog portfelja. U jedinstvenom portfelju, kojim bi gospodario HFP, tako bi se našle dionice i udjeli koje imaju HFP, Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, zavodi mirovinskog i zdravstvenog osiguranja, te javna poduzeća, ustanove i trgovačka društva kojih je vlasnik, odnosno osnivač Republika Hrvatska.

Predložene izmjene sukladne su Vladinim zaključcima nakon analize državnog portfelja. Jedna od temeljnih izmjena odnosi se i na način prodaje dionica i udjela iz državnog portfelja. Do sada se taj portfelj prodavao po nominalnoj vrijednosti, ali to, ističe Vojković, nije dalo očekivane rezultate. Stoga se kao osnovni kriterij u daljnjoj prodaji državnog portfelja uvodi tržišna vrijednost dionica.

Naime, krajem prošlog mjeseca predstavljena analiza u 1.850 tvrtki u kojima država ima manjinski ili većinski udjel pokazala je poražavajuće stanje u tvrtkama u državnom vlasništvu. Tada je iznijet i podatak da se ukupni temeljni kapital tog portfelja procjenjuje na 30 milijardi kuna, a analiza je pokazala da je njegova tržišna vrijednost tek 19 posto tog iznosa, ili 5,8 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenjeno je tada da je potrebno što prije privatizirati tvrtke iz državnog portfelja, a izmjenama Zakona o privatizaciji teži se bržoj i ekonomičnijoj prodaji dionica pojednostavljenjem postojećih i uvođenjem novih oblika prodaje.

Kao novi oblik regulira se tako konačna javna prodaja. Tako bi se prodavale dionice i udjeli male vrijednosti, a na listu koje bi bile predmet takve prodaje uvrstila bi se i prodaja insolventnih, prezaduženih poduzeća, gubitaša, kao i poduzeća čije je dionice i udjele HFP bezuspješno prodavao. Početna cijena svih dionica ili udjela poduzeća s liste bila bi jedna kuna, a konačna javna prodaja provodila bi se putem javne dražbe, burze vrijednosnih papira, odnosno drugog uređenog javnog tržišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predložene izmjene uz ostalo utvrđuju i prijenos neprocijenjene imovine društava koja su završila pretvorbu i privatizaciju u vlasništvo HFP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo