Građani će birati predsjednika SRJ, zastupnike za jugoslavensku skupštinu, odbornike za općinske skupštine, a u Vojvodini se bira i pokrajinska skupština. U SRJ ima oko 7.800.000 birača, u Srbiji oko 7,5 milijuna, a u Crnoj Gori oko 440.000. Očekuje se da će na izbore izaći između 70 i 80 posto birača. Vladajuće stranke u Crnoj Gori bojkotiraju izbore, tako da na njima sudjeluju samo prosrpske i projugoslavenske stranke.
Crna Gora je jedna izborna jedinica, dok je Srbija jedna izborna jedinica za izbor zastupnika u Vijeće republika Savezne skupštine i za izbor predsjednika SRJ, dok je za ostale izbore podijeljena na 26 izbornih jedinica.
Izbornim jedinicama Vranje i Prokuplje pripojene su tri izborne jedinice s Kosova i evidentirano je oko 1,5 milijuna birača. Unatoč tome, glasovat će se i na nekim mjestima na Kosovu.
Zbog sigurnosnih razloga, biračka mjesta na Kosovu bit će zatvorena u nedjelju već u 16. sati, tvrde vlasti u Beogradu.
Za političke stranke i za javnost, najvažniji su izbori za predsjednika republike. Koalicija "Socijalistička partija- Jugoslavenska ljevica-Slobodan Milošević" kandidirale su sadašnjeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića. Kandidat Demokratske oporbe Srbije(DOS) je predsjednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica. Srpski pokret obnove je kandidirao gradonačelnika Beograda Vojislava Mihailovića, a Srpska radikalna stranka, svojeg potpredsjednika i potpredsjednika jugoslavenske vlade Tomislava Nikolića. Formalno je kandidat i anonimni Miodrag Vidojković, ispred anonimne Afirmativne stranke.
Po svim anketama, favoriti ovih izbora su kandidati DOS-a, uključujući i predsjedničkog kandidata Vojislava Koštunicu. Na promjenu raspoloženja birača u korist oporbe, vladajuće stranke ljevice odgovorile su svakodnevnom represijom, uhićenjima i privođenjem kandidata, a još više aktivista nestranačkih organizacija poput pokreta "Otpor" i "G17 Plus" koji su vodili kampanju za što veći odziv građana, posebno mladih , na izbore.
Kandidati ljevice, uključujući i Slobodana Miloševića, bazirali su kampanju da velikim rezultatima u obrani zemlje od NATO "agresije" i u obnovi zemlje i na izazivanju neprijateljstva i mržnje prema DOS-u, koji je optužen za "izdaju", za služenje Zapadu, posebno SAD-u i NATO-u. Ljevica je jasno dala do znanja da takvima nema namjeru predati vlast. Najavljuje se njena pobjeda, a Milošević bi trebao pobijediti već u prvom krugu glasovanja.
Očekuje se da će dva suprotstavljena politička tabora već oko 22 sata u nedjelju proglasiti pobjedu. DOS je pozvao građane da na ulicama i trgovima prate objavljivanje izbornih rezultata i da budu spremni na obranu svojih glasova.
Hoće li Slobodan Milošević za obranu svoje vlasti, stvarne ili lažirane pobjede, izvesti na ulice vojsku i policiju protiv političkih protivnika, nitko ne zna. Atmosfera je puna neizvjesnosti i straha. To pokazuje i jedan od beogradskih grafita- "Dođi na izbore 24., ili na Kelebiju (granični prijelaz prema Mađarskoj) 25. rujna".