Najveća šansa za oživljavanje posrnulog gospodarstva. Tako Vlada predstavlja ulazak u Europsku uniju. No od prvog polugodišta članstva koristi gotovo da i nema. Kad se sve zboji i oduzme, Hrvatska je u konačnoj računici s Bruxellesom jedva u plusu. Potpredsjednik Vlade ipak i dalje govori o brojnim milijardama koje Hrvatsku čekaju idućih godina.
"Nema bojazni da će Hrvatska biti neto uplatitelj u proračun EU. Već u 2013. mi smo prema našim procjenama šest milijuna eura, dakle ne puno, ali smo u plusu", rekao je BrankoGrčić.
Hrvatska u ovoj godini u proračun unije mora uplatiti 240 milijuna eura. S druge strane, sve zbrojene uplate iz Bruxellesa prema Hrvatskoj u istom razdoblju iznose 246 milijuna, što ostavlja blagi plus od šest milijuna eura.
"To je katastrofalno. To je kriva matematika na koju smo već navikli. Tu su uračunata sredstva koja su ugovorena još prije 2010. i 2011.", rekla je IvanaMaletić, zastupnica u Europskom parlamentu.
Analitičari kažu da skroman plus od šest milijuna eura treba gledati u kontekstu teških ekonomskih okolnosti. "Bolje bi bilo da je više. Ali u uvjetima kada su investicije na jednoj niskoj razini i takav iznos je povoljan", kaže Tihomir Domazet.
Ministar Mrsić zadovoljan je tim iznosom europskog novca - kaže da će njime smanjiti nezaposlenost.
"Ja sam zadovoljan. Mi smo povukli 70 milijuna eura. Programi su u tijeku i ono što je sigurno da smo kroz to stekli iskustvo u planiranju koje će nam biti važno u idućem periodu 2014. do 2020."
Kako bi pojačala iskorištavanje novca iz fondova, Vlada je na tom poslu dosad zaposlila 170 novih ljudi. Ni tu nije napravljeno sve što je trebalo jer tu ima još 35 slobodnih radnih mjesta.