"Tisuće djece radi u Tanzaniji u rudnicima zlata", ustvrdila je američka organizacija u izvješću od 96 stranica sastavljenom na temelju obilaska 11 rudnika u toj afričkoj zemlji.
Dječaci "kopaju i buše u dubokim i nestabilnim jamama" radeći ponekad pod zemljom i 24 sata u nizu, a djevojčice su "pod pritiskom da se prostituiraju" ili su "žrtve seksualne eksploatacije", objašnjava HRW.
U rudnicima su djeca izložena višestrukim prijetnjama: ozlijeđivanjem alatom i urušavanjem jama, udisanjem prašine te trovanjem živom koja se koristi za separaciju zlata, napominje se.
Tanzanija je četvrti afrički proizvođač zlata s izvozom u prvom semestru 2013. 1,8 milijarde dolara. Zlato, koje se najviše izvozi u Saudijsku Arabiju, Britaniju, Kinu, Južnu Afriku i Švicarsku, glavni je izvor deviznih priljeva te zemlje.
HRW proziva tanzanijsku vladu jer je ta zemlja potpisnica međunarodnih sporazuma u kojima stoji da je rad djece u rudarstvu jedan od najtežih oblika dječjeg rada i traži rada inspekcije rada u rudnicima.
Program Ujedinjenih naroda za okoliš procijenio je 2012. da između 500.000 i 1,5 milijuna Tanzanijaca radi u ilegalnim rudnicima zlata.