Umjesto velike 'green field' investicije, pet godina kasnije i dalje samo - zeleno polje.
Na mjestu kukuruza, inozemni investitor planirao je graditi tvornicu bioetanola, papire je čekao od 2009. godine i na kraju - odustao.
Zemljište, na kojem se protezao kombinat Borovo, ostaje lokalnom sportskom aeoroklubu, dok investicija od dvjestotinjak milijuna eura seli u Mađarsku.
"To zemljište je u vlasništvu države, tvrtke i grada Vukovara i to jednostavno se nije dalo razriješiti. Bilo je tu i izjava u javnosti različitih dužnosnika Republike Hrvatske da to ide, da će se to ovako - onako riješiti, međutim nije se ništa dogodilo", rekao je Goran Ilić, direktor Slavonija Ethanola.
Tvornica je trebala prerađivati milijun tona kukuruza na godinu, zaposliti 80 ljudi i angažirati 800-tinjak ratara. Političari su obećavali nova radna mjesta.
"Jako puno mladih odlazi iz grada, nemaju posla, to bi bilo povoljno da se to napravilo tu", kazao je Vjekoslav Milas iz Vukovara.
Prije Vukovara, projekt je propao u Osijeku, pa se američko-irski investitor okrenuo Mađarskoj gdje tvornica već dvije i pol godine radi i sad će je širiti.
"Znam samo da je u nepunih 14-15 mjeseci tamo bilo gotovo sve do razine dozvole za gradnju, od samog početka i da su tamo uz pomoć lokalnog gradonačelnika uspjeli ostvariti status investicije od posebnog značaja", dodao je Ilić.
Vukovarci podsjećaju da njihov grad ima i poseban status.
Slučaj je samo jedan u nizu, upozoravaju investitori, a njihove pritužbe često stižu i do predsjednika države.
"Što se tiče investicija, one ne mogu biti bolje ako niste ništa popravili i ako se ne provode reforme, mijenjaju se pravila po industrijama, uvode se porezi, to nije nešto čime se može planirati", rekao je Ante Babić iz Udruženja starih investitora.
"Vrlo često mi se upravo javljaju ili gospodarstvenici koji već jesu investirali ili imaju probleme ili oni koji žele investirati. Upravo ta investicijska klima o kojoj govorim, ta sporost odlučivanja ili nedonošenja odluka, su najveći problem", naglasio je Ivo Josipović, predsjednik RH.
Vukovarski investitor razgovarao je s mnogim ministrima. Projektom se hvalio i sam premijer, no do njega nisu uspjeli doći. Da je sve propalo, u Vladi niti ne znaju.
"Ne, to je isto pitanje gospodarstva, ne. Kao što najvjerojatnije ni ministar iz gospodarstva ne bi znao nešto iz socijalne politike", izjasnila se Milanka Opačić, potpredsjednica Vlade.
"Nisu mi poznati detalji zbog kojih su investitori odustali, tako da to ne mogu komentirati", rekao je Mihael Zmajlović, ministar zaštite okoliša.
Investicijski vjetrovi i dalje pušu u krivom smjeru.