krizna rješenja / Ili će Mađarska izručiti Hernadija ili će MOL prodati INU!

Nemoralna ponuda - tako bi se mogla nazvati ponuda mađarskog premijera hrvatskom kolegi za rješenje slučaja INA-MOL. Tvrdeći da je prijateljstvo važnije od poslovanja, Viktor Orban nudi Hrvatskoj otkup dionica INA-e u zamjenu za ukidanje tjeralice za šefa MOL-a Zsoltom Hernadija.

4.10.2013.
18:46
VOYO logo

U zategnutim odnosima Mađarske i Hrvatske Europska komisija je, čini se, ipak bliže Hrvatskoj. Jer tumače kako je crvena Interpolova tjeralica i Europski uhidbeni nalog za Zsolt Hernadijem isključivo pravosudno pitanje.

“Hrvatska može izdati Eurospki uhidbeni nalog prema bilo kojoj drugoj državi članici, kao što to mogu činiti i sve druge države članice. Procedura Europskog uhidbenog naloga je, kako svi znate, isključivo pravna procedura na koju su politički utjecaji nemogući”, pojasnila je
glasnogovornica Europske komisije Pia Ahrenkilde Hansen.

Iako je europski uhidbeni nalog za Hernadija stigao do Budimpešte, Mađari su opravdanje za neizručivanje našli u tome da je nalog napisan samo na hrvatskom jeziku. No, DORH poručuje kako to nije točno.

Eurospki uhidbeni nalog je preveden na engleski jezik budući da je Mađarska dala izjavu da će primati one sastavljene na engleskom jeziku izdan od države koja prihvaća primitak Europskog uhidbenog naloga na engleskom jeziku“, piše u priopćenju.

Izgubljena u prijevodu zato nije Interpolova tjeralica zbog koje Hernadi ne može u 190 zemalja svijeta. Krizna situacija tako se mora rješiti: ili tako da Hernadi ode iz MOL-a i Mađarska ga izruči Hrvatskoj ili da MOL proda INU. Ali, oporba poručuje, čak i da Hrvatska Vlada dobije pravo prvokupa, jasno je da novca nema.

“Nažalost s obzirom na način na koji aktualna vlada vodi ekonomiju nemamo novaca za to. Da li je izlaz u traženju strateškog partnera, nekog drugog, koji bi uskočio umjesto Hrvatske države, što opet smatram veoma velikim rizikom, a postavljam pitanje zašto otvoreno ne otvorit raspravu o mogućnosti nacionalizacije INE", upitao je Laburist Dragutin Lesar.

No, stručnjaci za trgovačko pravo upozoravaju.

"Sve naravno ovisi o strukturi konkretnih odredbi Ugovora koje su regulirale pravo prvokupa tako i način na koji Vlada može izgubiti to pravo. Ako je tako regulirano samim Ugovorom onda Vlada može izgubiti pravo prvokupa", poručila je odvjetnica za trgovačko pravo Maja Batur.

Mađari to pravo, za sada ne dovode u pitanje. No, rasplet krizne situacije još se ne nazire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo