Hrvatski znanstvenik razvija tehnologiju za Apple

Prošli tjedan Wall Street Journal objavio je da Apple eksperimentira s 'novim načinom napajanja'.

11.7.2011.
19:00
VOYO logo

Iako bežićno napajanje nije nova tehnologija, njezina dosadašnja primjena je bila prilično ograničena, piše MacRumors. Palm Pre proizveo je primjerice indukcijski punjač koji omogućava korisnicima da pune svoje uređaje kada se polože na posebnu napajajuću podlogu. Nedostatak takvih induktivnih punjača je potreba za fizičkim kontaktom kako bi se mogla prenijeti energija te ograničenja u snazi kao i problemi zbog prevelikog zagrijavanja.

Tvrtka WiTricity, koja je osnovana 2007. godine napravila je značajan iskorak prema bežićnom elektricitetu, a to je privuklo pažnju mnogih industrijskih igrača među kojima je i Apple. WiTricity se bazira na istraživanju znanstvenika s MIT-a (Massachusetts Institute of Technology), koji su otkrili novi način bežičnog prijenosa većih količina energije na većim udaljenostima (do nekoliko metara).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo ta tehnologija je u središtu istraživanja hrvatskog znanstvenika Marina Soljačića koji je izvanredni profesor na američkom MIT-u. Naime, Soljačić i njegovi suradnici s MIT-a uspješno su prije nekoliko godina demonstrirali koncept WiTricity (skraćenica od Wireless Electricity) na sobnoj udaljenosti. Zanimljivo je da je taj koncept ovaj mladi znanstvenik smislio nakon što ga je noću učestalo budio zvuk pražnjenja mobitela.

"Jedne sam noći pomislio kako bi bilo lijepo da se mobitel puni sam od sebe i da ne moram brinuti", govorio je tada dr. Soljačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako su analitičari Soljačićev koncept nazvali revolucionarnim, a New York Times ga proglasio jednom od 70 najgenijalnijih ideja 2007. godine, ova tehnologija još nije naišla na široku komercijalnu primjenu.

Odakle onda veza s Appleom? Apple je patentirao tehnologiju pod nazivom "Wireless power utilization in a local computing environment". Ovaj patent je prvi put objavljen u svibnju ove godine i sadrži specifične detalje koji se odnose na istu "resonance technology" kojom se bavio dr. Soljačić, a patent se odnosi na izvorni znanstveni članak koji su objavili znanstvenici sa MIT-a.

Štoviše, Apple je već opisao scenarij u kojem bi primjerice vaš iMac mogao biti izvor energije za punjenje vanjskih uređaja poput iPhonea i iPada ili tipkovnice i miša, ukoliko se nalaze u radijusu od jednog metra od izvora. WiTricity bi tako svoju primjenu mogao naći kod mobitela, laptopa, tableta, MP3 playera...

Za tehnologiju se tvrdi da će biti sigurna i da se oslanja na magnetska polja. Direktora WiTricity smožete vidjeti ispod u videu kako prezentira ovu tehnologiju 2009. godine na TED-u, pa čak i pokazuje bežično napajanje modificiranog Appleova iPhonea.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo