ZAGREB - Skupina znanstvenika s Hrvatskog instituta za istraživanje mozga u suradnji sa Sveučilištem Laval u Kanadi započela je s istraživanjem zbivanja nakon moždanog udara na miševima kojima je ugrađen gen krijesnice koji omogućuje proizvodnju svjetla, a tim se postupkom može na molekularnoj razini vidjeti što se zbiva nakon moždanog udara u mozgu živih miševa.
Ti jedinstveni mišji modeli omogućit će vizualizaciju aktivnosti gena u živom mišu u stvarnom vremenu. Njima je ugrađena luciferaza, gen krijesnice koji omogućuje bioluminiscenciju tj. proizvodnju svjetla, kao posljedicu djelovanja proučavanih gena.
"Ti geni kad su djelatni ujedno postaju i mali izvor svjetla koji svijetli u mozgu miša, svjetlost prolazi kroz tkivo mozga, lubanju i krzno, te se bilježi izuzetno osjetljivom video kamerom. Tim postupkom može se na molekularnoj razini vidjeti što se zbiva nakon moždanog udara u mozgu živih miševa", navode u Institutu.
Kako bi se mišu napravilo ishemično oštećenje koje odgovara moždanom udaru kod čovjeka, u arterije koje dovode krv u mozak miša uvuče se tanka nit koja privremeno zatvori dotok krvi.
Nakon tako načinjene ozljede na transgeničnim miševima pratit će se nastala upala putem svijetlećih aktiviranih stanica mikroglije te obnavljanje mozga izrastanjem novih svijetlećih izdanaka živčanih stanica.
Jedan od očekivanih rezultata projekta je i zajednička hrvatsko-kanadska platforma koja bi praćenjem molekularnih parametara na ovim mišjim modelima mogla procijeniti učinkovitost terapijskih postupaka u liječenju posljedica moždanog udara.