Prijave liječnika i medicinskog osoblja pulske bolnice više su nego životopisne.
Ima tu od pomahnitalih pacijenata koji hvataju medicinske sestre za genitalije do fizičkih napada sa štakama te raznoraznih prijetnji. Takve pacijenite bez obzira na napade, nemoguće je udaljiti iz bolnice jer liječeni moraju bit. Ne može tu pomoći ni DORH ni HZZO, a ni policija. A i s traumatologije dolaze slične priče.
Postoji li izlaz?
Ovisnik o drogi i pacijent fizički napao osoblje, zalijevao vodom utičnicu, razbio printer... Sve su to opisi situacija u kojima se svakodnevno nalazi osoblje pulske bolnice.
Veliki broj ovakvih napada sve je veći problem, a rješenja ni na vidiku.
Ove godine dijelatnici pulske bolnice tako su prijavili čak 37 slučajeva u kojima su se na neki način osjetili ugroženima.
"Naši su djelatnici vrlo često u situaciji da ih se napada, što verbalno, što fizički. Prijeti im se i seksistički vrijeđa. Potičemo zaposlenike da prijavljuju ako imaju problem, ne zato da se pacijenti kazne, već da se vidi gdje nam je "usko grlo", kazala je ravnateljica pulske bolnice dr. Irena Hrstić za Glas Istre.
I ona sama našla se u nezavidnoj situaciji dok je radila na zagrebačkom Rebru.
'Nisam se usudila uzeti mobitel'
"Bilo je to užasno iskustvo. Obitelj pacijenta zaključala me u ordinaciju zajedno sa specijalizanticom. Vikali su, bila sam u panici i naravno da mi nije bilo svejedno.
Nisam se usudila uzeti mobitel, jer sam imala osjećaj da bi me udarili. Doživjela sam i lakši fizički napad na Outlook festivalu prilikom hitne intervencije. Radilo se o drogiranom i agresivnom muškarcu koji se otimao. Uspio je pobjeći u zahod gdje se zaključao, a nas četvero ga je pokušalo izvući", prisjetila se Hrstić te zaključila da na hitnom prijemu prag toleranicije najniži.