To znači da bi u idućih nekoliko godina telekomi u Hrvatskoj mogli početi korisnicima blokirati pristup internetskoj telefoniji preko Skypa, videostranicama poput YouTubea, onemogućavati pristup internetskim trgovinama koje se "hostaju" na mreži konkurentskog operatera ili pak usporavati usluge digitalne televizije koje dolaze s konkurentske mreže.
"Za telekome je upravljanje prometom tehnička nužnost, ali jednako je tako nužno razviti i primijeniti zaštitne mehanizme kako bi se onemogućilo operatere da takvim postupcima svjesno degradiraju konkurentske servise", naglašava Marić za Poslovni dnevnik.
Dodaje da će u tome ključna biti uloga regulatora Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije.
Strah od gubitka neutralnosti mreže, odnosno prava korisnika interneta da ravnopravno pristupaju svim online sadržajima bez obzira preko kojeg su operatera je nešto oko čega se posljednjih mjeseci u Sjedinjenim Državama vodila velika rasprava. Na kraju je Federalna komisija za komunikacije (FCC), američko nezavisno vladino tijelo, koje ima slične zadatke kao i domaća Hrvatska agencija za poštu i elektroničke telekomunikacije, odobrila pravila o neutralnosti mreže koja sprečavaju pružatelje internetskih usluga (ISP - Internet Service Providers) da diskriminiraju legalne sadržaje na internetu.
U Hrvatskoj ova rasprava očito tek počinje. Zamislite npr. internet kao dvije ceste, jednu bržu, a drugu sporiju. ISP-ovi odlučuju kojom će cestom propustiti vaš sadržaj s web stranica, i to je vizija interneta kakva se nikome ne sviđa, osim, naravno, velikim korporacijama na tržištu.
Prethodni članci:Nova pravila o neutralnosti mreže donijela razočaranje