HRVATSKE ZNANSTVENICE I ANALITIČARKE S TEMAMA KOJE SE NE PROPUŠTAJU: /

Saznajte sve o WiDS programu, radionicama i predavačicama

Image

Misija je kroz žene kao govornice i organizatorice potaknuti, educirati i podržavati prisutstvo žena u podatkovnoj znanosti.

25.2.2020.
9:02
VOYO logo

Događanje WiDS Zagreb 2020 ima za cilj kao i sve Women in data science konferencije nadahnuti i educirati analitičare i podatkovne znanstvenike diljem svijeta, neovisno o spolu, te poduprijeti žene u tom području, održava se uskoro po drugi put u Zagrebu i treći put u Hrvatskoj.

Konferencija nudi mogućnost informiranja o najnovijim istraživanjima i primjenama podatkovne znanosti u raznim domenama te povezivanja s ostalima u istom području, a ove će se godine održati 4. i 5. ožujka u HUB385.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto samo žene kao voditeljice i predavačice? Izlaganja isključivo žena iz data science područja iznimno su važna kako bi se rješavali izazovi širom domene te podržalo, zadržalo i potaknulo da se više žena istakne u području i prenese svoja iskustva.

Što donose ovogodišnje predavačice

Predavanje 'Više od Televizije' održat će Ana Anđal, senior medijska analitičarka sa preko 5 godina iskustva na dvije velike komercijalne televizije, odnedavno i voditeljica odjela medijske analitike na RTL-u. Ona će kroz predavanje objasniti kako se mjeri gledanost programa, ali i kakvim podacima raspolažu kada je riječ o gledateljima. Inače, osim linearne televizije Ana je i RTL pionir analitike RTL PLAY usluge, predlažući različite dubinske analize i modele u svrhu što boljeg razumijevanja korisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Kako sam uz pomoć podataka spasila svoje dijete', zanimljivo je predavanje koje će održati Ana Dumić, FER-ovka koja je u Hrvatskom telekomu uspostavljala 'data mining' rješenja za privatne korisnike, razvijala 'churn prediction' modele, pripremala marketinške kampanje i sudjelovala u međunarodnim analitičkim projektima. Ana je bila uključena u implementacije Big data poslovnih slučajeva poput social network analysis, opinion text mining, geolocation analytics, itd.

Dumić je nakon rođenja sina dočekao najveći izazov, između ostalog bio mu je dijagnosticiran teži oblik epilepsije. Zato će iz vlastitog iskustva ispričati koje su joj aplikacije i obrada podataka pomogli da dođe do vrijednih zaključaka o konkretnim rješenjima u svakodnevnoj brizi o sinovom stanju s čime je upoznala i neke od liječnika specijalista kojima su se obratili za pomoć.

"Glavni uspjeh iz analiza i pattern recognitiona iz gomile podataka iz sinove svakodnevice doveli su do toga da je broj epi-napadaja i spazama drastično smanjen i na kraju zaustavljen. Pokazat ću što sam otkrila da koristi za daljnje praćenje, kako smo nastavili te koliko je važna suradnja roditelja i liječnika kako bi podaci o pacijentima mogli biti iskorišteni za nove naprednije metode liječenja i individualizirani pristup kod djece i odraslih s rijetkim stanjima i bolestima", najavila je Dumić svoje predavanje.

Image

Nestrukturirani podaci

"U Europi s dolaskom Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR) nestrukturirani podaci postaju ne samo neiskorišteni resurs nego i potencijalni problem. Nestrukturirani podaci kompanija nisu nam uvijek dostupni, ali srećom, nestrukturirani tekst postoji svugdje i lako nam je dostupan (primjerice, kroz novinarske web portale). Postoje načini kako pri analizi teksta riješiti probleme s čitanjem, identifikacijom osobnih podataka te usklađenjem s GDPR-om. Demonstrirat ćemo analize podataka, produciranja sažetaka, analize sentimenta, prikaza analize imena (engleski) te pohrane podataka u oblak", stoji u najavi predavanja Ana-Marije Petric koja radi kao Principal konzultant za Data science, AI i Machine learning u Poslovnoj Inteligenciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Babara Pongračić diplomirala je Primjenu svemirskih tehnologija na Sveučilištu Beihang u Kini te radi na istraživanjima vezanima uz zemljinu atmosferu i satelitsku navigaciju. Trenutno radi kao Data Scientist za iOLAP te je vanjski suradnik na Pomorskom fakultetu, a održat će predavanje pod nazivom 'Kako predvidjeti potrese koristeći ionosferske pretkazivače?'.

'Keynote: Podatkovna znanost gradi sljedeću generaciju digitalnih lanaca opskrbe' održat će održat će Kristina Šorić, profesorica na RIT Croatia. Ovo izlaganje pokazat će najpoznatije primjere digitalnih lanaca opskrbe u svijetu, ali i u Hrvatskoj s naglaskom na skorašnju implementaciju podatkovne analitike u jednom trgovačkom lancu rezervnih automobilskih dijelova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marina Ivašić-Kos sa Sveučilišta u Rijeci govorit će o automatskom praćenju i analizi aktivnosti sportaša u rukomentnim scenama.

"Cilj nam je razviti metode za automatsku detekciju i praćenje rukometaša i raspoznavanje rukometnih akcija", kazala je.

Dr. sc. Sanja Seljan, redovna profesorica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na Odsjeku za informacijske i komunikacijske znanosti, imat će predavanje 'Big Data – Od izvora do novoga znanja', dok će Kristina Bagarić i Smilja Plišić iz Hrvatskog telekoma održati predavanje o tome kako ne podcijeniti utjecaj poslovnih odluka i vanjskih faktora na Machine learning modele.

Jelena Kolega i Darja Barišić iz Mercury processing services international održat će predavanje 'Proof of concept – povratak u pješčanik' kroz koje će pričati kako opet vratiti žar u radu s podacima u razvoju produkata i isprobavati neke nove alate i metode u analitici. Predavanja će imati i Taja Kuzmić koja radi kao Growth Strategist u FIVE-u, Andrijana Brkić koja je Data Scientist u Lebesgue-u te Jasmina Kolonić, Project managerica iz Microblinka, zadužena za R&D development timove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radionice i panel

Osim predavanja na WiDS konferenciji u Zagrebu, dan ranije 4.3. odvijat će se i radionice na kojima se mogu steći nova znanja i vještine koja će biti korisna uslijed rastuće potrebe za dobrim poznavanjem data science primjena.

Ne poznajete dovoljno KNIME i Python, a sviđa vam se ideja saznati kako su povezani pozivi u call centar i glazbene preporuke?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ana Brajdić, podatkovna znanstvenica iz Hrvatskog telekoma držat će radionicu pod nazivom 'Uvod u KNIME i usporedba s Pythonom: Izrada modela za glazbene preporuke i predviđanje broja poziva u call centar'. Poželjno je osnovno poznavanje programiranja, a sve ostalo ćete svladati na radionici uz Aninu pomoć.

Kako prepoznati mail koji je spam? Koja je najbolja preporuka filmova za određenog pojedinca? Sve su to pitanja na koja se do odgovora može doći pomoću machine learning modela. Kristina Grlić radi kao Data Scientistica u PBZ-u, a 4.3. imat će radionicu 'Od osnove Pythona do predviđanja preporuke za odabir filmova'.

Image

Svugdje slušate o Chatbotovima, a htjeli biste isprobati razviti svoj?

Radionica 'Uvod u razvoj Chatbotova', točnije upoznavanje s postupkom izrade istih vodit će Tajana Šokec koja je kao članica Laboratorija za umjetnu inteligenciju na FOI-u sudjelovala u razvoju Chatbota B.A.R.I.C.A koji danas na hodniku fakulteta pruža korisne informacije studentima.

Na panelu 'Manje priče, više podataka – razumijemo li zaista što donosi data science?', razgovarat će Sanda Martinčić–Ipšić, redovna profesorica na Odjelu za informatiku, Sveučilišta u Rijeci, Lucija Iličić, sudionica Mastercard projekta '1od4 Milijuna', psihologinja s višegodišnjim iskustvom rada u ljudskim resursima i statističkoj analizi podataka te raznim oblicima razvoja poslovanja u IT sektoru, Kristina Reicher – Business Intelligence konzultantica u Koiosu, a diskusiju će kao moderatorica panela usmjeravati Mirjana Domazet-Lošo, docentica na Fakultetu elektrotehnike i računarstva – Zavod za primijenjeno računarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budite dio sadržajnog WiDS Zagreb 2020 programa i nabavite svoju ulaznicu već danas!

SATNICA

4.3.2020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

09:00 - Registracija 09:30 - Radionica: Uvod u razvoj Chatbotova 09:30 - Radionica: Od osnove Pythona do predviđanja preporuke za odabir filmova 09:30 - Radionica: Uvod u KNIME i usporedba s Pythonom: Izrada modela za glazbene preporuke i predviđanje broja poziva u call centar 12:30 - Druženje i networking

5.3.2020.

08:45 - Registracija 09:30 - Otvaranje konferencije 09:45 - Keynote: Podatkovna znanost gradi sljedeću generaciju digitalnih lanaca opskrbe 10:15 - Kako sam uz pomoć podataka spasila svoje dijete 10:40 - Kava pauza 11:00 - Big Data – od izvora do novoga znanja 11:25 - Matematičke metode u analizi e-commerce podataka 11:50 - Proof of concept – povratak u pješčanik 12:15 - Svjetlo na kraju mračnog tunela nestrukturiranih podataka iz tekstova 12:40 - Ručak 13:40 - Panel: Manje priče, više podataka – razumijemo li zaista što donosi data science? 14:20 - Kako ne podcijeniti utjecaj poslovnih odluka i vanjskih faktora na Machine learning modele? 14:40 - Automatsko praćenje i analiza aktivnosti sportaša u rukometnim scenama 15:05 - Data modeling i predikcijsko modeliranje u svrhu donošenja odluka o product strategiji i marketingu 15:30 - Kava pauza 16:00 - R&D proces orijentiran na podatke 16:25 - Kako predvidjeti potrese koristeći ionosferske pretkazivače? 16:50 - Više od televizije 17:15 - Druženje i networking

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo