Splićanka u potpunom očaju: Pa kad pomisliš da gore ne može, bude još gore!

4.3.2014.
17:47
VOYO logo

Financijski rezovi, koji su rijetko koga posljednjih godina strišali, posebno su bolni onima socijalno najugroženijima.

"Pa kad pomisliš da gore ne može, bude još gore. Stvarno više ne znam odakle ću hraniti djecu. Do sada nam je Grad Split barem plaćao dio režija, a sada su nam i te potpore skresali", govori za Slobodnu Dalmaciju dugogodišnja korisnica socijalne pomoći, koja je ostala šokirana nakon što su joj neki dan u gradskoj upravi kazali da će se morati zadovoljiti s manjim subvencijama za troškove stanovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Morali zbog izmjene zakona

Redakciji Slobodne javio se i drugi Splićanin te im ispričao kako je zadnjih desetak godina primao 500 kuna subvencije za troškove režija, a od sada će se morati pomoći sa 200 kuna.

"Godinama sam bolestan i ne radim, i supruga mi je nezaposlena, imam četvero djece, a jedan od njih je bolestan... Živimo u gradskom stanu i uredno plaćamo najamninu i komunalije, ali nakon ovoga stvarno ne znam kako ćemo preživjeti", govori on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se to točno događa po pitanju subvencija objasnila je Romana Škrabić, pročelnica Odjela za socijalnu skrb i zdravstvenu zaštitu. "Iako smo u ovogodišnjem proračunu, u odnosu na prošlogodišnji iznos, za 600 tisuća kuna povećali sredstva namijenjena podmirivanju troškova stanovanja, morali smo smanjiti pojedinačne iznose koje odobravamo građanima", potvrđuje Škrabić.

Tako je ranije Grad za tu svrhu izdvajao 1,9 milijuna kuna, a ove je planirao potrošiti 2,5 milijuna, no zbog promjene propisa ove će potpore ubuduće primati više ljudi, ali će one pojedinačno biti manje. Dakle, po novim pravilima, obitelji mjesečno imaju pravo na potporu Grada u iznosu od 200 kuna, odnosno 2.400 godišnje, a samci 100 kuna mjesečno, odnosno 1.200 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ovo je bio jedini način'

Romana Škrabić pojašnjava kako je prilikom planiranja proračuna za 2014. godinu na snazi bio Zakon o socijalnoj skrbi u kojem se za ostvarivanje prava na 'pomoć za podmirenje troškova stanovanja' predviđalo kumulativno ispunjavanje dvaju uvjeta i to 'uvjet prihoda' i 'uvjet zadovoljavajućeg stambenog prostora'. Slijedeći takve upute broj korisnika ovih potpora u Splitu se godinama ustalio između 400 i 500 ljudi.

"No, stupanjem na snagu novog Zakona o socijalnoj skrbi potrebno je samo biti korisnik 'zajamčene minimalne naknade'. Kako takvih potencijalnih korisnika u Splitu ima između 1.300 i 1.400, a planiranih namjenskih sredstava 2,5 milijuna kuna, jedini način da izvršimo obvezu je bio smanjenje iznosa", pojašnjava Škrabić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo