TRI VALA OVRHA: / Krenuo je prvi, stotine tisuća na udaru, ali ne može se sve ovršiti: 'Nitko, pa ni banka nema uvid u to...'

Image
Foto: Pixsell

'Ovršnim zakonom određeno je što može biti predmet ovrhe, a prema važećim odredbama, to ne uključuje sadržaj sefa', kažu u Fini

19.10.2020.
15:28
Pixsell
VOYO logo

Danas je istekao šestomjesečni moratorij na ovrhe, koji je Vlada zbog krizne ekonomske situacije proglasila početkom pandemije Covida-19, u travnju ove godine. Nakon isteka moratorija, ovrhe će biti provedene u tri vala: prvim koji počinje danas, drugim od 20. studenoga te trećim koji će započeti 20. siječnja.

U razdoblju zastoja provedbe ovrhe od travnja do rujna Financijska agencija (Fina) zaprimila je 217.655 ovrha za fizičke osobe, a prema podacima Hrvatske javnobilježničke komore, očekuje se još 145.000 rješenja o ovrsi izdanih od javnih bilježnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
TO JE TO, BANKE I TELEOPERATERI KREĆU U OVRHE: /

Spremno će biti 145.000 rješenja? Pogledajte koji će građani biti na udaru i koliko duguju

Image
TO JE TO, BANKE I TELEOPERATERI KREĆU U OVRHE: /

Spremno će biti 145.000 rješenja? Pogledajte koji će građani biti na udaru i koliko duguju

'Sadržaj sefa ne može biti predmet ovrhe'

Fina je nedavno od banaka zatražila i podatke o korisnicima sefova. No, u Fini su jasni - sefovi nisu i ne mogu biti predmet ovrha.

Smisao sefa je da bude prostor potpune diskrecije dotle da ni sami bankari ne znaju što korisnici pohranjuju u njima, a i stoga što se prema pravilnicima banaka u sefove ne bi smio pohranjivati novac (no, opet je diskrecijska stvar korisnika što će u njemu držati).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovršnim zakonom određeno je što može biti predmet ovrhe, a prema važećim odredbama, to ne uključuje sadržaj sefa", odgovorili su nam u Fini.

Image
Foto: Filip Kos/PIXSELL
Image
Foto: Filip Kos/PIXSELL

18.03.2018., Zagreb - Zgrada Fine u Ulici grada Vukovara. Photo: Filip Kos/PIXSELL

Podaci o korisnicima sefova za Jedinstveni registar računa

No, iz Fine su nam također potvrdili informaciju da su od banaka zatražili podatke o korisnicima sefova, ali zbog usklađivanja sa zakonodavstvom EU-a. Taj se detalj krije u nedavnim izmjenama Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima pa je to vjerojatno pobudilo sumnju našeg čitatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uredbom Vlade RH o izmjeni i dopuni Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima iz siječnja ove godine, propisano je da se u hrvatsko zakonodavstvo preuzima direktiva Europskog parlamenta i Vijeća o sprječavanju financijskog sustava u svrhu pranja novca ili financiranja terorizma. Slijedom toga, u Jedinstveni registar računa, uz obvezu dostavljanja podataka o svim otvorenim računima, novčanim sredstvima i depozitima, obveznici dostave podataka - banke, stambene štedionice i kreditne unije, dužni su (od 17. kolovoza 2020. godine), dostavljati i podatke o sefovima pravnih i fizičkih osoba, kao i podatke o osobama ovlaštenim, odnosno opunomoćenim za raspolaganje sredstvima na računima, novčanim sredstvima, depozitima, kao i osobama koje imaju ovlaštenje koristiti sef", odgovoreno nam je iz Fine.

Prisilni pristup sefu samo uz sudski nalog

"Podaci koji se dostavljaju u Jedinstveni registar računa dostavljaju se isključivo za potrebe Ministarstva financija - Ureda za sprječavanje pranja novca", dodatno su nam pojasnili iz Fine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da se sef striktno unajmljuje kao prostor potpune diskrecije, zanimalo nas je je li moguće i s kojom zakonskom osnovom ipak imati uvid u ono što pravne i fizičke osobe čuvaju u njima te kako bi se u tehničkom smislu moglo provesti eventualno otvaranje sefa, a bez pristanka korisnika.

"Nitko, pa niti banka ili druga institucija koja pruža uslugu iznajmljivanja sefova, nema uvid u sadržaj sefa. Iznimno, i samo uz nalog suda, moglo bi se pristupiti sadržaju sefa prisilnim putem", rastumačili su nam iz Fine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo