SUTRA KREĆE ISPLATA 'NACIONALNE MIROVINE': /

Poznato koliko ljudi će dobiti po 800 kuna; Zanimljivo, puno više je žena

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Marin Franov

U prvoj isplati nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 3091 korisnik, a za što je osigurano oko 2.2 milijuna kuna iz državnog proračuna

16.2.2021.
13:25
PIXSELL / ilustracija, Marin Franov
VOYO logo

Sutra, u srijedu 17. veljače, počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe za siječanj 2021. korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama - navodi se u priopćenju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO).

U prvoj isplati nacionalnu naknadu za starije osobe dobit će 3091 korisnik (64,54 posto žena i 35,46 posto muškaraca), a za što je osigurano 2.195.146,08 kuna iz državnog proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupno podneseno 7.347 zahtjeva

Do 31. siječnja 2021. HZMO zaprimio je 6.822 zahtjeva, od čega je još u obradi 1.507 zahtjeva koje nije bilo moguće riješiti zbog nedostajućih podataka i nepotpunih zahtjeva (IBAN, odjava s osiguranja, i sl.). Ostali podnositelji zahtjeva nisu ostvarili pravo jer ne ispunjavaju uvjete propisane Zakonom o nacionalnoj naknadi za starije osobe, poput duljine prebivališta u Hrvatskoj, iznosu prihoda po članu kućanstva i sl., navodi se u priopćenju. Najviše korisnika dolazi iz Vukovarsko-srijemske županije, Osječko-baranjske, Zagrebačke, Grada Zagreba i Koprivničko-križevačke županije.

Ukupno je od 15. prosinca 2020. do 15. veljače 2021. podneseno 7.347 zahtjeva, od čega u veljači 525.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
UGLEDNI PROFESOR O 'NACIONALNOJ MIROVINI': /

'Može se dogoditi da ćemo vlasniku dvaju apartmana na moru davati 800 kuna mjesečno'

Image
UGLEDNI PROFESOR O 'NACIONALNOJ MIROVINI': /

'Može se dogoditi da ćemo vlasniku dvaju apartmana na moru davati 800 kuna mjesečno'

Tko ima pravo na nacionalnu naknadu?

Podsjećamo, pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života s prebivalištem na području RH u neprekidnom trajanju od 20 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava, što je osnovni uvjet, uz koji moraju biti ispunjeni i drugi zakonom propisani uvjeti, a to su:

  • da nije korisnik mirovine niti osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju
  • da njegov prihod i/ili prihod članova njegovoga kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva mjesečno ne prelazi utvrđeni iznos nacionalne naknade za starije osobe od 800,00 kn
  • da nije korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi
  • da mu nije priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi
  • da nije sklopio ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja. Iznimno, korisnik prava na mirovinu i korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu može ostvariti pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pod uvjetom da se na njegov zahtjev obustavi isplata mirovine, odnosno utvrdi prestanak prava na zajamčenu minimalnu naknadu.

Zahtjev se može podnijeti bilo kada

Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pripada od dana podnošenja zahtjeva, a najranije od 1. siječnja 2021., ako su ispunjeni svi uvjeti propisani za stjecanje prava. Korisniku mirovine pravo pripada od prvoga dana nakon obustave isplate mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja, a korisniku zajamčene minimalne naknade od prvoga dana nakon prestanka prava na zajamčenu minimalnu naknadu.

Zahtjev za nacionalnu naknadu može se podnijeti bilo kada i to osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani, piše u priopćenju medijima HZZO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo