Ovrha je od mene napravila socijalni slučaj!

Kupnja posteljine za djecu za jednu Riječanku postala je noćna mora. Kako je izgubila posao, nije mogla otplaćivati rate, pa joj je u nekoliko navrata na kućna vrata pozvonio ovršitelj.

1.2.2011.
12:54
VOYO logo

Mada je od 1. siječnja Financijska agencija (Fina) preuzela provođenje ovrha, jedna čitateljica Glasa Istre ispričala je što joj dogodilo već i prije tog datuma s njenim dugom i načinom naplate. List navodi da su njezini podaci poznati redakciji, no da je zamolila za anonimnost zbog fame koja kruži u javnosti o onima koji su u dugovima. Iako je to, ustvari, vrlo česta priča, a s obzirom na najavu da bi Fina uskoro mogla imati i milijun zahtjeva za ovrhu, bit će to stvarnost svakog četvrtog Hrvata.

Otplatu posteljine prekinuo – otkaz

Kako je ispričala, u travnju 2008. godine od jedne je riječke tvrtke kupila za djecu posteljinu od prirodnih vlakana ukupne vrijednosti 9.600 kuna. Iako je smatrala da će to moći financijski podnijeti, jer je iz plaće trebala izdvajati 200-tinjak kuna mjesečno tijekom tri godine, taj se plan izjalovio. Isplata se ipak nije mogla realizirati iz plaće, nego je morala potpisati ugovor o kreditiranju prema kojem cijena više nije bila devet i pol, već 11.300 kuna. Račun je otplaćivala uplatnicama i uspjela je platiti ukupno 4.600 kuna prije no što je ostala bez posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tvrtki od koje je kupila posteljinu joj je savjetovano da uplaćuje koliko može, ali da održi kontinuitet. Izdvajala je koliko je mogla, ali je ostala bez posla te je određeno vrijeme potpuno prestala plaćati. U siječnju 2009. na vrata joj je prvi put došao ovršitelj želeći joj plijeniti nekretnine.

"Ostala sam šokirana jer nisam dobila nikakvu opomenu od tvrtke Vita sana niti od suda koji je poslao ovršitelja. Nisam znala koliki mi je dug, iako ne poričem da sam ga imala. Kako nemam ni nekretnine ni pokretnine u svom vlasništvu, ovršitelj je otišao neobavljena posla", prisjetila se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Našla sam novi posao te u veljači i ožujku 2009. ponovno počela plaćati, ali je opet ostala bez posla sve do lani, kada se zaposlila u bolnici. Tada joj je u svibnju ponovno došao sudski ovršitelj s rješenjem. Ovršitelj je opet otišao neobavljena posla. No, u zapisnik je ušlo da je zaposlena i tako je već u rujnu, želeći podignuti plaću, saznala da joj je račun blokiran, a sva sredstva oduzeta.

Iznos duga ostao nepoznat

Za koliki je se dug tereti uspjela je doznati tek nakon podužeg "hodočašćenja" između banke i suda gdje je dobila informaciju da je ovrha na 6.414 kuna. U taj iznos su bile zaračunate i kamate od dana isporuke robe u travnju 2008. godine, trošak sudskog ovršitelja, trošak sudskog postupka, izdavanja rješenja i sve uvećano za kamate… Nije joj bilo jasno koliki je konačni iznos koji treba platiti, ali joj je zato bilo jasno da od plaće neko vrijeme neće vidjeti niti kune. I tako je i bilo u rujnu, listopadu, studenom i prosincu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izračunala je da je tvrtki od koje je kupila dječju posteljinu ukupno uplatila oko devet tisuća kuna. U banci su joj 14. prosinca "izlistali" da su joj do tada uzeli i stavili na neki posebno otvoreni račun – dakle nije proslijeđeno tvrtki od koje je posteljinu kupila – 8.500 kuna. Prema njihovom izračunu, ukupna potraživanja su bila 9.451 kunu?!

Kako su je posavjetovali u banci, otišla je na sud i zatražila da prekinu ovrhu. No, dočekalo ju je novo iznenađenje, jer su joj na plaći od studenog skinuli tisuću kuna, a potom u siječnju i s plaće za prosinac. Ostala je u čudu jer je stavka bila ovrha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dakle, meni su ponovno, cijeli iznos ispočetka, počeli skidati ne više na računu u banci, nego izravno s plaće", priča žena koja ne vjeruje kako kroz cijelu priču prolazi još uvijek "zdrave pameti".

U banci je potom saznala da je namiren cijeli iznos, ali sredstva nisu prenesena tvrtki prodavaču (koja se u međuvremenu ugasila, no postoji pravni sljednik) jer i opet čekaju nalog suda da to učine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Dođe mi da posteljinu zapalim'

"Najtragičnije od svega je što sada imam neka sredstva na računu, ali mi i dalje ne dozvoljavaju isplatu, jer mi je račun i dalje formalno blokiran. Kažu mi u banci da još nisu dobili rješenje o skidanju blokade. Neću vam pričati da su me iz banke za tu ovrhu na plaći poslali u Finu, gdje su mi rekli da me nemaju u evidenciji i neka se opet javim banci jer im oni nisu dostavili zahtjev, pa su mi u banci opet rekli da ne znaju ništa o toj obustavi na plaći…"

"Dakle, cijeli kaos u kojem živim već pola godine. Nisam socijalni slučaj, ali su ga oni od mene napravili. Mjesecima ne dobivam ni kune od zarađene plaće, a već su mi uzeli ukupno više od 11.500 kuna", kaže na kraju sugovornica Glasa Istre ističući da joj nakon svega dođe da tu posteljinu – zapali!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U riječkoj tvrtki za Glas Istre su potvrdili da im je 21. siječnja stiglo i iz banke oko 9.300 kuna. Odmah su, kažu, odvjetnicima poslali zahtjev za obustavom na plaći. Rekli su da će nazvati i pulsku bolnicu da čitateljici lista više ne skidaju s plaće.

S ciljem da se pojasni kako se provodi postupak ovrhe te da se pokušaju razriješiti razne nelogičnosti i nepravilnosti koje se mogu javiti kod onih kojima je provedena ovrha, Glas Istre je Fini uputio poziv na suradnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, iz Fine su odgovorili da nisu u mogućnosti komentirati niti objavljivati podatke o pojedinačnim slučajevima i predmetima klijenata.

Vezani članci:

arti-201101170789006 arti-201101130007006 arti-201101050311006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo