LINIĆ O PRORAČUNU: / 'Zašto je potpuno jasno da bitnih ušteda nije ni moglo biti...'

Image
Foto: PIXSELL, Goran Stanzl

"Vlada nije imala vremena provesti reforme. Moglo se rezati tek sitno.

10.3.2016.
10:11
PIXSELL, Goran Stanzl
VOYO logo

Uštede na reformama bit će vidljive za tri, šest ili devet mjeseci, dodao je odgovarajući na pitanje jesu li predviđeni rashodi od 122 milijarde kuna mogli biti manji.

VLADA DANAS DONOSI PRORAČUN: Zna se kome će rezati i koliko, u minusu smo 7,4 milijarde

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U javnoj upravi se ne plaća rad nego status

Na pitanje bi li ijedna vlada uopće mogla provesti smanjivanje plaća i mirovina, Linić je odgovorio potvrdno.

"Nedvosmisleno je da se itekako može racionalizirati kad govorimo o rashodima za zaposlene i to iz razloga što gomilamo pojedine specifične dodatke na plaću, posebno u MUP-u, Ministarstvu obrazovanja i Ministarstvu zdravlja. To su analize koje su pokazale da ministri nisu htjeli voditi brigu o tome niti provoditi rješenja. Zajednički obračun pokazuje na niz nelogičnosti. U upravi se ne plaća rad, nego status, neovisno tko koliko radi. Onoga trena kad ministri shvate da se ne može plaćati nerad, onda će se to i promijeniti", ustvrdio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PRORAČUN IDE NA VLADU: /

Država će na naknadama građanima uštedjeti 560 milijuna kuna

Image
PRORAČUN IDE NA VLADU: /

Država će na naknadama građanima uštedjeti 560 milijuna kuna

Najveći problem su mirovinski i zdravstveni sustav

Zbog visokog deficita u državnom proračunu, Linić smatra da će se zaduživanje nastaviti, iako deficit nije jedini razlog tomu.

"Imamo potpuni kaos u organizaciji Hrvatskih željeznica, strahovite gubitke u teretnom prometu, izgradnje putničkih vlakova, imamo probleme na autocestama, u zračnom prijevozu. To su sve izdaci, koji će biti uzrok zaduženja, jer nisu provedene strukturne promjene u poduzećima gdje je vlasnik država. Vlada ne upravlja najvažnijim resursima, a to su javna poduzeća. Kad se tu počne pravilno upravljati, nećemo bar u tom dijelu imati dodatna zaduženja, a ostvarivat ćemo i određene prihode, pa će se smanjiti i deficit u proračunu", kazao je dodajući da su najveći problem ipak mirovinski i zdravstveni sustavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Više isplaćujemo nego što ostvarujemo po naplati mirovinskog doprinosa. To je problem koji će neprekidno biti prisutan, dok ne povećamo 150 tisuća radnih mjesta. To će biti vječiti vječiti problemi", kazao je.

Protiv zadiranja u drugi mirovinski sustav

Ako bi Europska komisija uvela Hrvatskoj korektivne mjere, tog trenutka bi nam stručnjaci EK sami srezali plaće 20-30 posto, upozorava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To se radilo u Grčkoj, gdje su službenici imali 14 plaća, pa se rezalo na 12, pa se rezalo mirovine, dodatke. To bi se moralo provoditi i u Republici Hrvatskoj. Mi moramo shvatiti da imamo svoju odgovornost. Nije tu samo regulativa koja mora kontrolirati što bi se moglo događati unutar EU. Što ako se ne budemo mogli zaduživati? Odakle ćemo isplaćivati plaće i mirovine", upozorio je.

Dodao je da nije za zatvaranje drugog mirovinskog stupa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako ćemo životariti na 1.400.000 zaposlenih, onda ćemo morati zatvoriti drugi mirovinski stup, jer neće imati svrhe. Kad pređemo brojku od 1.600.000 zaposlenih, onda će stup itekako imati smisla", zaključio je.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo