'OVO JE KATASTROFA ZA RIBARE, ALI I KUPCE': / Kilogram srdele uskoro će na tržnici koštati više od 30 kuna?

Image
Foto: Duško Marušić/PIXSELL
30.5.2016.
7:48
Duško Marušić/PIXSELL
VOYO logo

Situacija je to koja ne bi odgovarala nikome, ni ribarima, kojima bi drastično porasli troškovi poslovanja, zbog toga što bi morali odlaziti u ribolov u mnogo udaljenija područja ili na otvoreno more, za što neki od njih nemaju ni adekvatne brodove, ni trgovcima koji bi ribu morali dopremati iz udaljenijih luka iskrcaja, što opet povećava troškove i krajnju cijenu, a najmanje od svih bili bi zadovoljni kupci – građani, među kojima je upravo sitna plava riba zbog svoje pristupačne cijene iznimno popularna, dok bi sa zabranom izlova i rastom cijena, onima plićeg džepa i to postalo nepristupačno.

Image
NEMA VEZE S JADRANOM: /

Hrvati jedu smrznutu ribu iz uvoza za koju misle da je domaća

Image
NEMA VEZE S JADRANOM: /

Hrvati jedu smrznutu ribu iz uvoza za koju misle da je domaća

Besmislena zabrana

Potvrđuje to i ribar Darian Matešić, zapovjednik broda "Adria Jedan", koji kaže da će u slučaju zabrane ribolova na "domaćem" terenu, biti primoran s brodom i posadom krenuti put Istre ili Dalmacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ribolov na ovom našem području nam je posebno važan i kad je lovostaj u Italiji, jer nam omogućava plasman ribe u izvoz, s obzirom na to smo blizu talijanske granice, a i vrlo dobru cijenu na tamošnjem tržištu. Ovako, ako odemo u Dalmaciju ostajemo bez te mogućnosti. Prema prijedlogu Uprave za ribarstvo, zabrana bi vrijedila od 1. lipnja do kraja godine, tako da ćemo u tom slučaju morati loviti drugdje. Šteta je to, jer smo prošle godine u ljetnim mjesecima baš na ovom našem području lovili iznimno dobro, a sad ćemo vidjeti što će i kako će biti. Mislim da je ovakva potpuna zabrana i to samo na sjevernom Jadranu, potpuno besmislena", kaže Matešić.

'Zabrana bi bila prava katastrofa'

Potražnja za sitnom plavom ribom na ribarnici je stalna, a zabrana izlova i visoke cijene koje bi je pratile za kupce bi bila prava katastrofa, objašnjava i prodavač s ribarnice Damir Vuković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zabrana bi bila katastrofa prije svega za ljude, kupce, jer će cijene plave ribe biti previsoke. Kad se srdela dobro lovi na područjima oko Rijeke, pa su mali troškovi goriva i brzo se dopremi na tržnicu, cijena joj je po deset do najviše petnaest kuna za kilogram. U današnje vrijeme, s obzirom na sve niži životni standard građana, mnogima je to spas. S druge strane, tvrtka za koju radim uložila je velik novac u kupnju brodova, kamiona, druge opreme, te zapošljava sedamdesetak ljudi, a sada bi nam praktički zabranili da radimo pola godine. Umjesto zabrane, trebalo bi napraviti studije, razgovarati s ribarima, naći rješenje koje će zadovoljiti sve", kaže Vuković.

Ponuda iz Bruxellesa: Prestanite raditi i dat ćemo vam milijune

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Ponuda iz Bruxellesa: Prestanite raditi i dat ćemo vam milijune

Čeka se novi prijedlog

Delegacija ribara iz Primorsko-goranske županije ovoga se tjedna sastala s Mišurom u Zagrebu, gdje im je obećano da će biti sastavljen drukčiji prijedlog, koji će ipak dopustiti ribolov u znatno većem dijelu akvatorija, a predstavnici ribara nakon sastanka su poručili da očekuju prijedlog koji će zadovoljiti i njih i Upravu za ribarstvo u njenim nastojanjima da se zaštiti riblji fond, u skladu s obvezama koje određuje Europska komisija. Novi se prijedlog očekuje do sredine sljedećeg mjeseca, a hoće li u međuvremenu postojeći, o potpunoj zabrani s početkom od 1. lipnja, stupiti na snagu, nitko još ne zna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo