COVID HARA PO ŠKOLAMA / Skočio broj zaražene djece, no imaju blaže kliničke slike - pulmolog otkrio koje simptome najčešće razvijaju: 'Nažalost, dešava se...'

Image
Foto: Sandra Šimunović/Pixsell

Hrvatski zavod za javno zdravstvo jučer je na svojim službenim stranicama objavio revidirane preporuke o Covidu, a dio koji se odnosio na učenike izazvao je lavinu reakcija kod roditelja školaraca. Danas je, pak, taj dio promijenjen, izvijestio je Krunoslav Capak

1.10.2021.
17:25
Sandra Šimunović/Pixsell
VOYO logo

Hrvatski zavod za javno zdravstvo jučer je na svojim službenim stranicama objavio revidirane preporuke o Covidu, a dio koji se odnosi na učenike u školama izazvao je velike reakcije u javnosti.

Naime, u tekstu preporuka koji je danas izmijenjen, stajalo je da se svaki učenik koji je izostao iz škole zbog bolesti treba testirati, pa i ako se primarno ne sumnja na Covid-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uzimajući u obzir da je od drugog tjedna školske godine zabilježen veći udio novozaraženih u dobi 10-19 godina od uobičajenog, svaki učenik koji je izostao iz škole zbog bolesti pa i kada se primarno ne sumnja na COVID-19 (kod sumnje na običnu prehladu i običnu virozu, sumnje na alergiju, gastrointestinalne smetnje, upala uha ili bol u uhu, upala sinusa, bol u trbuhu, grlobolja, glavobolja, umor, pospanost, loše osjećanje, tek blago povišena tjelesna temperatura i sl.) treba se testirati te se može vratiti u školu nakon zaprimanja negativnog nalaza ili nakon preboljenja COVID-19 što je najranije 10 dana od početka bolesti", pisalo je u jučerašnjoj verziji teksta objavljenog na službenim stranicama HZJZ-a.

Image
1517 NOVOZARAŽENIH I 10 PREMINULIH /

Markotić: 'Treba biti oprezan s popuštanjem mjera'; Capak objasnio testiranje školaraca: 'Promijenili smo ranije objavljeni tekst''

Image
1517 NOVOZARAŽENIH I 10 PREMINULIH /

Markotić: 'Treba biti oprezan s popuštanjem mjera'; Capak objasnio testiranje školaraca: 'Promijenili smo ranije objavljeni tekst''

'Tekst nije bio dovoljno jasan'

Da je došlo do promjena javnost je danas na konferenciji za medije Nacionalnog stožera Civilne zaštite izvijestio šef HZJZ-a, Krunoslav Capak, rekavši da je namjera donošenja takve odluke bila da se spriječi dolazak u školu djece koja bi imala simptome Covida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tekst koji je bio objavljen nije bio dovoljno jasan i preširoko je postavljen i on je promijenjen. Djeca koja se vraćaju u školu, a imali su simptome koje bi mogli biti Covid, trebali bi se testirati. Može biti i PCR i brzi antigenski test", kazao je Capak.

Novi tekst preporuke sada glasi: "Uzimajući u obzir da je od drugog tjedna školske godine zabilježen veći udio novozaraženih u dobi 10-19 godina od uobičajenog, podsjećamo na potrebu testiranja učenika kod simptoma koji mogu upućivati na COVID-19."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Klinička slika puno lakša

Inače, posljednjih je dana vidljiv skok zaražene djece, a njihovo testiranje može doprinijeti detektiranju izvora zaraze, pojasnio nam je pulmolog Saša Srića.

"Učenici, odnosno školska dob najčešći su prenositelji i širitelji bolesti, a znamo da je klinička slika dosta diferentna i da može praktički biti različiti simptomi od običnog umora, bolova u mišićima do povišene tjelesne temperature te respiratornih simptoma", kaže Srića u razgovoru za Net.hr dodajući da bi se uključivanjem što većeg broja mlađe populacije i školaraca u testiranje detektirao izvor zaraze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije tjedan dana bilo je 104 hospitalizirane djece, no na svu sreću, dodaje Srića, kod djece je ipak klinička slika puno blaža.

"Prema zadnjim podacima, niti jedno dijete nije bilo životno ugroženo, čak i bez respiratornih simptoma uključujući i djecu koja su onkološki pacijenti i imunokompromitirani pacijenti", pojašnjava Srića dodajući da djeca i mlađa populacija za sada razvijaju blažu kliničku sliku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PCR test je je 100 posto pouzdan

"Nažalost, dešava se da prenose bolest i da su njihovi ukućani ti koji su onda ugroženi sa samim simptomima. Simptomi kod djece najčešće su blaži, ne razvijaju respiratornu simptomatologiju, nema teškog disanja, nema upornog kašljanja, najčešće se radi o blago povišenoj temperaturi, bolovima u mišićima i nekakvoj slabosti i umoru", govori nam.

Pulmolog Srića pojasnio nam je i zašto se uvijek daje prednost PCR testu pred antigenskim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"PCR test je najispravniji, i 100-postotna potvrda, iako antigen testovi jesu preko 90 posto točni. Brzi antigen testovi su dosta pouzdani, ali može se desiti da budu lažno negativni, za razliku od PCR testa koji nemaju mogućnosti lažno negativnog testa", zaključuje Saša Srića u razgovoru za Net.hr.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo