Holivudska industrija u službi Pentagona

Da li filmovi služe u propagandne svrhe SAD-u?

19.1.2013.
14:24
VOYO logo

Polemika o pomoći administracije predsednika SAD Baraka Obame filmu "Zero Dark Thirty" koji je ove godine nominovan i za prestižnu nagradu Oskar, ponovo je skrenula pažnju na dug istorijat veza između Pentagona i Holivuda, na čiju adresu stižu optužbe da zastupa interese američke vojske.

Republikanci su optužili ministarstvo odbrane da je, radi promocije glavnog Obaminog uspeha u borbi protiv Al Kaide, ubistva vođe Al Kaide Osame bin Ladena, širom otvorilo vrata i odao neke državne tajne rediteljki Ketrin Bigelou, za potrebe njenog filma, odnosno da je Holivud upotrebljen kao propagandno oruđe, navodi Beta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, izuzev 45-minutnog susreta s Ketrin Bigelou, njenim scenaristom i vođom odseka za specijalne operacije u Pentagonu Majklom Vikersom, na kojem je upriličena "specijalna prezentacija", film nije snimljen u saradnji s ministarstvom odbrane, tvrdi Fil Strab, šef odseka u Pentagonu za veze s filmskom industrijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obožavatelji filmske umetnosti

Pentagon svake godine učestvuje u snimanju brojnih dugometražnih filmova i televizijskih serija.

Kada neki producent želi da smanji troškove i unese autentičnost u film u kojem se pojavljuju vojnici, sve što treba da uradi jeste da pozove Pentagon. To je slučaj od 1920-ih godina i Oskarom nagrađenog filma "Krila".

- Ono što tražimo jeste da nam pošalju scenario i navedu šta očekuju od nas - kazao je Strab.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najubojitije oružje - propaganda

Ipak, ništa nije besplatno. Materijal se "iznajmljuje", a Pentagon uvek zahteva da dobije uvid u scenario. - Želimo da glumci prikažu vojnike koji se ponašaju onako kako želimo da se vojnici ponašaju - kazao je Strabov pomoćnik Vins Ogilvi.

Pravo na uvid u scenario podstiče optužbe za cenzuru, ili barem uticaj na producente, što tvrdi Dejvid Rob u knjizi "Operacija Holivud".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Od nas prave prostitutke pošto žele da usvojimo njihovo gledište – kaže autor u svom delu.

"Većina filmova o vojsci su kao posteri za regrutovanje", navodi u toj knjizi režiser Oliver Stoun, kome je Pentagon odbio da pruži podršku za filmove o Vijetnamu "Vod" i "Rođen 4. jula".

S druge strane, producent Džeri Brukhajmer dobio je podršku zasnimanje filmova "Perl Harbor", "Pad Crnog sokola" i "Top gan".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo