HNB /

traži promjenu Ustava

Središnja banka traži promjenu definicije svojih Ustavom određenih odgovornosti, tako da se postojećim odredbama doda "postizanje i održavanje stabilnosti cijena"

11.10.2000.
2:53
VOYO logo

Odbor za suradnju Hrvatske narodne banke (HNB) i Ministarstva financija zaključio je kako je u predstojeće promjene Ustava potrebno uključiti i drugačije određenje osnovnog cilja i zadaća hrvatske središnje banke. Na taj bi način novi Zakon o Hrvatskoj narodnoj banci bio primjeren suvremenoj europskoj regulativi o djelovanju središnjih banaka te bi se olakšala zakonska prilagodba financijske regulative u približavanju europskim integracijama.

Naime, sadašnji članak 53. Ustava određuje da je Hrvatska narodna banka "odgovorna, u okviru svojih prava i dužnosti, za stabilnost valute i za opću likvidnost plaćanja u zemlji i prema inozemstvu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nasuprot tome, Europska središnja banka i, sukladno tome središnje banke svih država koje su uključene u Europski sustav središnjih banaka, imaju kao primarni cilj "održavanje stabilnosti cijena".

Odbor za suradnju HNB-a i Ministarstva financija zaključio je da takav osnovni cilj - "postizanje i održavanje stabilnosti cijena" - treba postaviti i za Hrvatsku narodnu banku, ne samo u novom Zakonu u HNB nego i u Ustavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takva promjena ne umanjuje značenje stabilnosti nacionalne valute, navodi se u priopćenju iz Ureda guvernera HNB-a i dodaje: "Naprotiv, stabilan tečaj domaće valute, napose u malom i otvorenom gospodarstvu s visokom razinom valutne supstitucije, usko je povezan sa stabilnošću cijena u zemlji, kao i s uspješnim uključivanjem gospodarstva u međunarodnu razmjenu roba, usluga i kapitala".

Umjesto dosadašnje formulacije o odgovornosti Hrvatske narodne banke za "opću likvidnost u zemlji i prema inozemstvu" potrebno je - smatra Odbor - preciznije određenje koje kao cilj djelovanja središnje banke postavlja "likvidnost i solventnost ukupnog bankovnog sustava".

"Likvidnost i solventnost bankovnog sustava podrazumijeva orijentaciju središnje banke na održavanje opće likvidnosti na financijskim tržištima, a ne izravno i/ili selektivno održavanje likvidnosti i solventnosti pojedinih ekonomskih subjekata. Dosadašnja formulacija predstavlja ostatak prošlosti i nespojiva je s procesom prilagođavanja regulative centralnog bankarstva odgovarajućoj regulativnoj praksi Europske unije", stoji u priopćenju iz Ureda guvernera HNB-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo