Danas je na snagu stupila Vladina uredba kojom su trošarine na naftne derivate povećane za 20 lipa po litri, na što su odmah reagirale i naftne kompanije na čijim su benzinskim postajama cijene benzina i dizela danas veće od 20 do najčešćih 25 lipa po litri.
Tako se cijena najprodavanijeg benzina eurosupera 95 sve više približila ili se približava cijeni od 11 kuna po litri, dok je eurodizel premašio cijenu od 10 kuna.
Postupili smo u skladu s uredbom kojom su trošarine na benzine i dizele povećane za 20 lipa, koliko je država povećala trošarine toliko smo i mi povećali cijene, gotovo jednoglasno odgovaraju iz većine naftnih kompanija na upite o cijenama.
Po podacima prikupljenim telefonski od nekoliko kompanija, cijena eurosupera 95 uglavnom je povećana za 25 lipa po litri.
Tako je na većini benzinskih postaja, gdje se još jučer eurosuper 95 prodavao po cijenama u najčešćem rasponu od 10,58 do 10,69 kuna po litri, cijena već danas povećana na 10,83 do 10,94 kune.
Eurodizel je pak premašio cijenu od 10 kuna i od danas se prodaje po cijenama koje se kreću od 10,04 do 10,14 kuna, što je najčešeće 25 lipa više od dosadašnje cijene (od 9,79 do 9,89 kuna po litri).
Povećanje cijena za 20 ili 25 lipa po litri odnosi se i na eurosupere 98 ili 100.
Vlada je jučerašnjom izmjenom uredbe trošarine na motorne benzine i dizelska goriva povećala za 20 lipa po litri, no kako se u izračunu konačne maloprodajne cijene na proizvođačke (veleprodajne) cijene dodaju trošarine, a onda na tako formiranu cijenu obračuna PDV, povećanje konačne cijene je onda veće od tih 20 lipa i uglavnom je oko 25 lipa.
Vladinom uredbom nisu se povećale trošarine za plinsko ulje za grijanje. Tako su nepromijenjene ostale cijene plavog dizela i lož ulja, koje trenutno uglavnom iznose 6,32 odnosno 6,44 kune po litri.
Vrdoljak: Zbog propusta Ine moguće pojeftinjenje plina!
Ministar gospodarstva IvanVrdoljak izjavio je danas da je zbog propusta Ine u javljanju na natječaj za zakup kapaciteta u podzemnom skladištu plina Okoli, moguće pojeftinjenje plina za kućanstva u sljedećoj regulatornoj godini koja počinje 1. travnja 2015. godine.
"Zbog propusta Ine koje nije na vrijeme zatražila skladišni prostor za plin, koji je zbog toga morao biti prodan na aukciji, pruža se šansa da u sljedećoj regulatornoj godini postoji mogućnost za smanjivanje cijene plina", rekao je Vrdoljak na današnjem brifingu za novinare.
Dodao je da će o tome konačnu odluku donijeti regulatorna tijela to jest HERA, ali da očekuje da će "kalkulacije koje su postignute ovom štetnom odlukom Ine i nesavjesnim poslovanjem Ine, u krajnjoj liniji rezultirati pozitivnom posljedicom za hrvatske građane, a to je da će sljedeće godine plin barem dijelom pojeftiniti".
Vrdoljak kaže da, ako je netko upravljao tvrtkom na nesavjestan način i ne javi se za zakup skladišnih kapaciteta na profesionalan i odgovoran način, nego dozvoli da mu konkurencija uzme skladište i tako dovede tvrtku u gubitak, onda drugi najveći dioničar može u najmanju ruku postaviti pitanje kako se to dogodilo i tko je odgovoran".
Ako se izgubilo 150 ili 200 milijuna kuna, onda je oko 100 milijuna kuna štete za Republiku Hrvatsku, 44 postotnog dioničara Ine, kaže Vrdoljak te najavljuje da će pozvati na odgovornost one koji su odgovorni i koji nesavjesno posluju.