Ako europske turiste na odmoru u Dubrovniku iznenadi bolest, liječničku pomoć dobit će besplatno uz europsku karticu zdravstvenog osiguranja.
"Korisna nam je u slučaj lakših ozljeda, u slučaju da uganem gležanj, porežem prst, tad bi mi ta kartica pokrila trošak liječenja", rekao je David iz Engleske.
Na hitnoj u Dubrovniku ljeti pomoć često traže stranci.
"Pacijenti koji najviše dolaze u našu ambulantu su uglavnom ljudi koji su kronični pacijenti, koji imaju svoje probleme koje su donijeli iz svojih zemalja", rekla je NikolinaDuper, voditeljica Hitne medicinske pomoći Dubrovnik.
Od prošlog srpnja isto vrijedi i za građane Hrvatske ako se razbole u bilo kojoj zemlji Europske unije. S ovom karticom osiguranici HZZO-a ne plaćaju neodogodivu liječničku pomoć iz vlastita džepa.
"To znači da bilo gdje se nalaze na dužem putu u Europskoj uniji, ako im se bilo što dogodi, imaju pravo ne samo na hitnu medicinsku pomoć, nego na potpuno izlječenje i liječenje do povratka u svoju državu", rekao je ministar zdravlja SinišaVarga.
Do europske zdravstvene kartice stiže se putem sustava e-građani i gotova je za osam dana. Njom se može obaviti pregled kod liječnika opće medicine, pokriva i bolničko liječenje te se mogu podići lijekovi na recept.
"Na EU karticu mogu koristiti usluge kao što su dijaliza, terapija kisikom, tretmani za astmu i slične usluge", rekla je Renata Turčinov, iz Službe za međunarodnu suradnju HZZO-a.
Dosad ju je zatražilo više od 350 tisuća građana, a najčešće im je trebala u Sloveniji, Njemačkoj, Austriji, Italiji i Češkoj.
Karticom se liječenje u drugoj zemlji ne može planirati, ali ako se nešto dogodi, iznenadne troškove plaća HZZO.