Na snazi su i dalje sankcije koje se odnose na samog Miloševića i njegove bliske suradnike, tj. na zamrzavanje njihove imovine u inozemstvu i zabranu putovanja u zemlje - članice EU. Također su na snazi i sankcije Vijeća sigurnosti UN-a glede prodaje oružja.
Ministri EU-a za sada, međutim, šute o sudbini Miloševića koji želi ostati u Jugoslaviji, ali ga sud u Den Haagu istodobno želi vidjeti u svojoj sudnici. Prema Fischerovim riječima, dovođenje Miloševića pred sud ne predstavlja glavni "prioritet".
U nacrtu konačne izjave ministara EU o Jugoslaviji, koja je poslijepodne bila dostupna novinarima u Luxembourgu, stoji da je "jugoslavenski narod glasovao za demokraciju... zbog čega se unija odlučila na radikalnu reviziju svoje politike" prema toj zemlji. Srbija će do 2007. godine primiti pomoć za obnovu zemlje u vrijednosti dvije milijarde dolara.
Kako bi naglasili svoju želju za normaliziranjem odnosa između Unije i SRJ, ministri vanjskih poslova pozvali su Vojislava Koštunicu na summit EU u petak u Biarritzu. Ministri EU su od Europske komisije zatražili da izradi nacrt plana prema kojemu bi jugoslavenski izvoz poljoprivrednih i industrijskih dobara imao pristup europskom tržištu bez carinjenja.
Pitanje jugoslavenskog duga nije riješeno, ali SRJ ne može dobiti nove zajmove od Europske banke za ulaganja ako ne isplati dugove.
Civilni upravitelj UN-a za Kosovo Bernard Kouchner također je sudjelovao na sastanku i upozorio ministre EU da izbor Koštunice ne jamči privođenje kraju suparništva između kosovskih Srba i Albanaca.
- Etnički Albanci, koji čine golemu većinu stanovništva Kosova, borili su se, ne samo protiv Miloševića, već protiv srpske represije - rekao je Kouschner i istaknuo da se ukidanje sankcija mora Koštunici uvjetovati zahtjevom da rasvijetli sudbinu "tisuća nestalih i zatočenih".