EU / pred novom krizom

Američki ekonomista prognozira da bi Evropljani vrlo lako mogli da dožive šok

26.1.2013.
17:42
VOYO logo

Kriza u evrozoni nije ni blizu kraja, poručio je jedan od vodećih američkih ekonomista i profesor univerziteta Berkli, Beri Ajhengrin, sa Svetskog ekonomskog foruma koji se održava u Davosu.

Iako je lider Evropske centralne banke (ECB) Mario Dragi govorio o "pozitivnom trendu" na tržištima i predvideo ekonomski oporavak recesijom pogođene evrozone krajem ove godine, Ajhengrin upozorava da bi dužnička kriza koja je do temelja uzdrmala Evropu vrlo lako mogla ponovo da bukne, ako lideri ne ubrzaju rešavanje problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz ekstrema u ekstrem

Iako evropske vlade i tržišta lakše dišu poslednjih meseci, nakon višegodišnjih problema, sada nije vreme za opuštanje, ocenjuje ekonomista u intervjuu sa AP.

- Ništa nije rešeno u evrozoni, gde su tržišta prešla sa neopravdanog pesimizma na neopravdani optimizam - rekao je on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lideri evrozone su prošle godine predložili osnivanje bankarske unije, u okviru koje bi za superviziju svih banaka u zoni evra bio zadužen jedan nadzorni organ. Međutim, Evropa je i dalje u recesiji koja vrši pritisak na državne finansije. - Evropljani će doživeti šok zbog svoje uljuljkanosti, po mom mišljenju, vrlo brzo - rekao je Ajhengrin.

- Nijedan od osnovnih problema nije rešen. Nema privrednog rasta u Evropi. Čak je i Nemačka na ivici recesije. Bankarska unija ne postoji. Rad na njoj čak i nazaduje u odnosu na prošlu godinu, pa će tržišta u nekom trenutku izgubiti strpljenje i eto krize ponovo - smatra ovaj ekonomista, navodi Tanjug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da Evropa ponovo bude privlačna

Evropski političari ove nedelje u Davosu pokušavaju da uvere investitore i poslovne lidere da je Stari kontinent na putu oporavka nakon ozbiljne dužničke krize. Dragi je prognozirao da će se privreda monetarnog bloka oporaviti u drugoj polovini godine, navodeći da vlade moraju da ubrzaju strukturne reforme da bi njihove ekonomije brže napredovale, što će pomoći u smanjenju javnog duga.

Prezadužene zemlje poput Italije i Španije su prošle godine beležile alarmantno visoke troškove zaduživanja, zbog zabrinutosti investitora oko sposobnosti tih zemalja da otplate svoje dugove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tržišta obveznica smirila su se nakon što je prvi čovek Evropske centralne banke najavio da će ECB kupovati zapise zemalja u problemima, pod uslovom da one obećaju da će smanjiti budžetske deficite. Zabrinutost oko ekonomske budućnosti Evrope i mogućnost da se Britanija jednog dana povuče iz EU zasenili su ovogodišnji skup lidera u švajcarskom planinskom odmaralištu.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo