UPITAN ULAZAK U UNIJU / Erjavec nam ne prijeti, već brine zbog Hrvatske?

Image
Foto: RTL

Slovenci ističu da je Erjavec bez svake sumnje govorio o svojoj zabrinutosti zbog političke situacije u Sloveniji koja može imati i vanjskopolitičke posljedice te da su tobožnje prijetnje, interpretacija medija.

19.1.2013.
15:42
RTL
VOYO logo

ZAGREB - Slovenski ministar vanjskih poslova KarlErjavec nije prijetio Hrvatskoj da neće ući u Europsku uniju ako se ne riješi problem Ljubljanske banke, nego je zabrinut da Hrvatska zbog političke situacije u Sloveniji možda ne uđe u Uniju 1. srpnja, a moguće i nikada, priopćilo je u subotu slovensko veleposlanstvo u Zagrebu.

Reagirajući na napise u hrvatskim medijima koji su izjave Erjavca opisali kao prijetnje, veleposlanstvo ističe da je ministar nedavno na slovenskoj televiziji potvrdio kako će učiniti sve da se pronađe rješenje za problem Ljubljanske banke u Hrvatskoj i što prije ratificira pristupni ugovor za ulazak Hrvatske u EU, jer bi se u slučaju da se promaši 1. srpanj kao ciljani datum moglo dogoditi da Hrvatska čak nikad ne uđe u Uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Taj datum bi bio izložen opasnosti u slučaju da se u Sloveniji raspišu prijevremeni izbori, a parlament raspusti, pa u tom slučaju ratifikacija ne bi bila moguća, a bez nje proširenja ne može biti", navodi se u priopćenju.

"Uz to, postoje dodatne nejasnosti i o tome što bi se u tom slučaju točno dogodilo odnosno kakve bi bile pravne, političke pa i financijske posljedice, kako za EU tako i za Hrvatsku. Nije isključena niti mogućnost da bi bilo potrebno pripremiti sasvim novi pristupni ugovor za Hrvatsku", kažu iz slovenskog veleposlanstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenci ističu da je Erjavec "bez svake sumnje" govorio o svojoj zabrinutosti zbog političke situacije u Sloveniji koja može imati i vanjskopolitičke posljedice te da su "tobožnje prijetnje, interpretacija medija".

"Ministar je govorio i o svojoj velikoj želji, da se uspješno zatvori pitanje Ljubljanske banke na način da se poštuju međunarodni sporazumi i dogovori, sukladno kojima o pitanju Ljubljanske banke treba pregovarati i postići dogovor, a ne da o tome jednostranu presuđuju hrvatski sudovi", dodaje se u priopćenju i podsjeća na poznati slovenski stav da ovlasti hrvatske vlade za tužbe moraju biti povučene, jer nije moguće o istoj stvari i pregovarati i tužiti se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 18
Gledaj užvio 13.srpnja
VOYO logo