Gotovo tri tjedna od povratka četničkog vojvode Vojislava Šešelja u Beograd haaško tužiteljstvo reagiralo je na njegovo divljanje na srpskog političkoj sceni i sijanje mržnje. Od raspravnog vijeća zatražili su opoziv odluke o privremenoj slobodi jer zaključuju da svojim ponašanjem potkopava osnove te odluke. Šešeljeva stranka potvrdila je ono što je on već sam rekao - da se u Haag svojom voljom ne vraća.
Andrej Plenković, HDZ-ov eurozastupnik i inicijator rezolucije Europskog parlamenta o Vojislavu Šešelju, izjavio je za RTL Danas kako je zadovoljan ekspresnom reakcijom Haaga, ali i dodao kako to govori o utjecaju Hrvatske u Europskom parlamentu.
Smatrate li ovu odluku haaškog tužiteljstva rezultatom i vaše rezolucije?
Sigurno da je haško tužiteljstvo jedno od prvih reagiralo nakon usvajanja rezolucije u četvrtak. Ono što me posebno veseli jest da su argumenti kojima se u svom podnesku koristi glavni tužitelj Serge Brammertz identični našim argumentima iz rezolucije, čiji sam ja suautor, čiji su autori bili i drugi hrvatski zastupnici i članovi EPP-a. To govori o utjecaju Hrvatske u Europskom parlamentu.
Je li Hrvatska ovime pokazala da je uvažena članica Europske unije čija riječ vrijedi?
Rezoluciju smo napravili vrlo pažljivo, s balansiranim porukama. Htjeli smo osuditi Šešeljevo ponašanje, osuditi neadekvatnu reakciju Srbije - i političku i pravnu, te upozoriti sud u Haagu. Haaški sud je reagirao. Dobro je da nismo ostali na inicijalnoj reakcji ministrice vanjskih i europskih poslova, koja je ignorirala ovu inicijativu kao ponašanje jednoga od neuračunjivih haaških optuženika. Zadovoljan sam da ova rezolucija ima ovakvu ekspresnu reakciju.
Očekujete li vi neku reakciju srpskih vlasti i prije nego što se nešto dogodi na relaciji Haag - Beograd?
Smatramo da je Šešelj sa svojim govorom mržnje i unošenjem svoje ratnohuškačke retorike u javni, politički i medijski prostor sigurno prekršio i propise srpskih zakona. Stoga, oni su već mogli reagirati. Ukoliko dođe do zahtjeva od strane raspravnog vijeća, očekujem brzu reakciju suda u Haagu.
Sutra pred odbor kojim supredsjedate dolazi srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić. Hoćete li sve što govorite na račun vlade Srbije reći njemu u lice?
Nemamo nikakvih problema s tim. Smatram da je srpska vlast neadekvatno reagirala nakon usvajanja rezolucije. Govoriti da su 'iznenađeni i uvrijeđeni' nije primjereno. Primjerena bi bila osuda Šešeljeve retorike. Ovo je bila svojevrsno političko rezotkrivanje i moram priznati da se generalizira ili izbjegava odgovor. Siguran sam da će Srbija morati ispuniti svoje obaveze u okviru suradnje s Haaškim sudom.