EKONOMIST NAZVAO VLADINE MJERE - 'SVETOM VODICOM' I UPOZORIO: /

'Ovo bi nas moglo baciti 40 godina unatrag'

Image
Foto: Pixsell

'Uništili smo svoju industriju, jer je netko zaključio da nam nije potrebna. Radije smo se zaduživali i to prilično bahato.

8.4.2020.
18:03
Pixsell
VOYO logo

Ekonomist Guste Santini nazvao je prvi paket Vladinih gospodarskih mjera svetom vodicom, no i nakon drugog paketa, koji je u javnosti prihvaćen puno pozitivnije, ostao je kod te ocjene i u svom osvrtu "Sveta vodica 2" Vladi zamjera što je u svojim travanjskim mjerama zaobišla one koji će imati pad prihoda manji od 20 posto, piše Novi list.

"U hrvatskom gospodarstvu tvrtke u prosjeku imaju manje od deset radnika. Čak 92 posto gospodarstva čine male i srednje tvrtke. U jedinstvenom europskom tržištu mi velikih poduzeća gotovo da i nemamo. Kad je premijer Andrej Plenković rekao da tvrtke s padom prihoda od 20 posto mogu izdržati i ne trebaju pomoć, on je zapravo rekao da je moguće da takav bude i pad našeg BDP-a u ovom razdoblju, pad od 20 posto, a to nas po prihodu vraća u 2009., a po dodanoj vrijednosti 40 godina unatrag", govori ekonomist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SINDIKAT NOVINARA HRVATSKE: /

'Prijeti kriza nalik onoj 2008. godine, važno je sačuvati radna mjesta u medijima'

Image
SINDIKAT NOVINARA HRVATSKE: /

'Prijeti kriza nalik onoj 2008. godine, važno je sačuvati radna mjesta u medijima'

Smatra da je premijer 19. ožujka trebao reći da je nastupilo izvanredno stanje da se ukidaju svi porezi i doprinosi, fiskalna i parafiskalna davanja, sve osim poreza na potrošnju, znači sve osim PDV-a i trošarina sve dok ne završi epidemija i ne počne normalno poslovanje.

Uništili smo industriju

Ugledni ekonomist smatra kako bi moglo doći i do povećanja cijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uništili smo svoju industriju, jer je netko zaključio da nam nije potrebna. Radije smo se zaduživali i to prilično bahato. Stvar je zapravo jednostavna: ako Hrvatska ne proizvodi dovoljno mlijeka, a ograničen je uvoz iz inozemstva, onda ponuda ne može zadovoljiti potražnju i logičan je odgovor povećanje cijena. No, ne radi se o samo jednom proizvodu. Mi nemamo ni dostatnu proizvodnju mesa, ni krumpira", upozorava Santini koji je godinama napominjao i kako se previše oslanjamo na turizam.

"Davno sam nazvao turizam zlatnom kokom, ali ta zlatna koka je zapravo fatamorgana. Imali smo proračunski suficit zadnje dvije godine jer smo sve dali u turizam, a kad sve daš u turizam onda sve plaća strani turist. Moja je procjena da su 18 posto svih poreznih prihoda u 2018. godini platili strani turisti. Zato je hrvatska država postala ovisna i zato se donosi posebni paket za turizam i tako treba biti. Monokultura je tragedija i kad imate dijamante, a ne turizam koji je tako osjetljiv. Ali svejedno mi moramo osposobiti turizam, moramo to učiniti jer ostalo gospodarstvo nema snage da se bez turizma izvuče iz krize", zaključuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo