DVOJICA MLADIĆA JEDINI U HRVATSKOJ PROIZVODE OVE ŠARENE 'ŽICE': /

Zbog projekta budućnosti jedan od njih se čak vratio iz Njemačke

Image
Foto: Div plastik

Jedini u Hrvatskoj pokrenuli su proizvodnju filamenata

6.8.2019.
17:31
Div plastik
VOYO logo

Prvostupnik strojarstva Valentino Jovan i David Lukaček koji završava studij elektrotehnike u malom mjestu između Varaždinske i Međimurske županije pokrenuli su tvrtku koja jedina u Hrvatskoj proizvodi filamente, 'tintu' za 3d printere.

Ovi 28-godišnjaci s iskustvom u nizu proizvodnih elektrotehničkih i strojarski poduzeća, firmu DiV plastik pokrenuli su prije godinu dana. Potaknuo ih je, kažu, nedostatak određenih proizvoda i usluga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad sam počeo, bilo je svega 10-ak 3D printera'

"Filamenti su zapravo 'tinta' za 3D printere. To je plastična žica koja se izrađuje u 2 promjera i iz nekoliko vrsta materijala ovisno o svojstvima koja želite i u vrlo mnogo različitih boja. S obzirom na to da postoji vrlo velik izbor materijala za printanje i različitih varijacija mi smo se za početak okrenuli proizvodnji filamenata koji su tehnički materijali, a u ponudi imamo još devet materijala u suradnji s partnerima iz Slovenije", pojasnili su za Poslovni dnevnik.

Obzirom na to da je 3D printanje u Hrvatskoj mnogima još strano, pitanje je koliko je tržište za njihove proizvode u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na samom je početku, ja sam s 3D printanjem počeo prije tri godine kad je bilo svega nekoliko desetaka 3D printera. Zadnju godinu to se naglo mijenja, printeri postaju sve jeftiniji i dostupniji tvrtkama, hobistima, učenicima, školama, udrugama. Surađujemo sa školama, udrugama koje se bave tehničkim znanostima, hobistima. Sve više tvrtki je uvidjelo prednosti 3D printanja za izradu protipova, uzoraka, šablona, naprava pa nam se povećava i suradnja s njima", kaže Jovan.

No osim proizvodnje filamenata, njihova tvrtka nudi 3D modeliranje, 3D printanje, izrada proizvodne dokumentacije, dizajn prema željama kupca...

Jedan od ciljeva im je prozviditi filamente iz reciklirane plastike.

Cilj im je reciklirati barem pet tona plastike

Filamenti koje proizvodimo su iz izvorne nove plastike. Što se tiče recikliranja preorijentirali smo se na proizvode uglavnom za primjenu u poljoprivredi (vezice, kopče...) i tu planiramo pretvoriti mnogo reciklirane plastike koja bi završila na odlagalištima u korisne proizvode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ciljevi su nam prerađivati minimalno 5-7 tona reciklirane plastike godišnje, nadamo se da ćemo to postići do kraja 2020. godine", nada se Jovan.

U osnivanju tvrrke pomogao im je i program mentoriranja za poduzetnike početnike u Ivancu predsjednika Hrvatske mreže poslovnih anđela Davorina Štetnera, no poduzetničko znanje je samo jedan od problema s kojim se novi poduzetnici moraju nositi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čim imate stroj, nastaju problemi s prostorom

"Teško nam je saznati koje sve uvjete trebamo zadovoljavati, što je potrebno od dokumentacije. Mladi poduzetnici su prepušteni sami sebi da proučavaju, priručnike, zakone i da zaključuju što se odnosi na njih. Kad je u pitanju proizvodnja, pogotovo novije tehnologije tu ste prepušteni sami sebi. Druga najveća prepreka je proslovni prostor, od početka smo tražili onaj prikladan za naš tip proizvodnje, tek nedavno smo uspjeli useliti, a prošlo je skoro godinu dana", kaže Jovan pojašnjavajući kako su mladim poduzetnicima uglavnom dostupni uredi.

"To je super ako ste IT tvrka, ali čim za funkcioniranje morate imati strojeve tu nastanu problemi. Većina prostora nema odgovarajući prilaz, instalacije...", kaže mladi poduzetnik. Rješenje su konačno našli u Petrijanecu, te Jovan ističe kako im je općina više puta izašla ususret i pomaže im koliko god može, od prostora i informacija o raznim natječajima do pomoći oko načina prezentacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo