Dužnosnici medijski pripremaju tlo za redefiniranje odnosa u SRJ

Jugoslavensko-srbijansko-crnogorski dužnosnici iskoristili su blagdanska izdanja dnevnih listova da bi kroz golem broj interviewa medijski pripremili javnost za ono što, prema najavama,

30.12.2000.
17:40
VOYO logo

Nakon što je Vlada Crne Gore u četvrtak navečer objavila svoju platformu o redefiniranju odnosa između dviju federalnih republika, oglasili su se praktički svi relevantni dužnosnici SRJ iznoseći svoj sud o tome dokumentu.

Uočljivo je da su crnogorski mediji, osim dužnosnicima iz te republike, prostor za interviewe osigurali i srbijanskim dužnosnicima. Nije, međutim, zabilježen i obratan postupak - da su srbijanski mediji intervjuirali crnogorske dužnosnike, iako se njihove izjave bilježe. Crnogorski premijer, Filip Vujanović, je podgoričkom listu "Vijesti" kazao da će najavljeni referendum o budućem statusu Crne Gore (u Federaciji) "obvezivati sve političke stranke u Republici". To je očito bila poruka upućena Beogradu naklonjenoj Socijalističkoj narodnoj partiji (SNP) i Narodnoj stranci (NS) koja je nakon objave platforme istupila iz Vlade i vladajuće crnogorske koalicije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vujanović je istaknuo da buduće odnose dviju republika trebaju urediti državni organi Srbije i Crne Gore čime je odbacio pokušaj predsjednika SRJ, Vojislava Koštunice, da se ti odnosi uređuju pod okriljem predstavnika savezne države. "Mora se uvažiti međunarodni ugled Koštunice, ali je stvar dogovora i principa treba li on biti sudionik dogovora", kazao je Vujanović najavljujući početak pregovora odmah poslije formiranja Vlade Srbije.

Za podgoričke "Vijesti" interview je dao i kandidat za premijera Srbije, Zoran Đinđić, rekavši da Srbija nije za nametanje rješenja. "Mi samo hoćemo otvoreno razgovarati, želimo poštivanje zakona i ustava, a onda ćemo prihvatiti rezultat, bilo kakav da bude, bio on nama ugoda ili neugodan", kazao je Đinđić za "Vijesti". On je kritizirao crnogorsku platformu jer, kako kaže, prejudicira nepostojanje Jugoslavije i priznaje postojanje samo Srbije i Crne Gore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jugoslavenski premijer, Zoran Žižić, koji je i potpredsjednik crnogorskog SNP-a, u listu "Borba" optužio je crnogorsku vlast da je "postala remetilački faktor na Balkanu" jer je "nesposobna prilagoditi se promjenama u Jugoslaviji". Protiveći se ponuđenoj platformi Žižić je kazao kako plebiscit, što ga priprema crnogorski predsjednik, Milo Đukanović, "neće utvrditi raspoloženje Crne Gore, jer je to pravo uskraćeno mnogim njezinim državljanima", odnosno Crnogorcima koji žive u Srbiji. Žižić je za "Borbu" izjavio da je "Crnoj Gori dosta vladavine Mila Đukanovića, jer on nije nikakakv uzor demokracije".

Predsjednik SRJ, Vojislav Koštunica, dao je interviewe skoro svim srbijanskim medijima i u njima procijenio da "postoji mogućnost očuvanja Jugoslavije". Za blagdanski četverobroj lista "Blic", Koštunica je rekao da je sadašnja Jugoslavija "podignuta na lošim temeljima" za što je optužio crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića. Po Koštunici upravo je Đukanović za to odgovoran "sa svojim tadašnjim stranačkim kolegama i sa Slobodanom Miloševićem".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Đukanović je pak, u interviewu za blagdansko izdanje podgoričke "Pobjede" optužio sa svoje strane jugoslavenskog predsjednika Koštunicu da "iz Beograda želi upravljati Crnom Gorom".

arti-200012304011006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo