Kancerogeni aflatoksin koji je pronađen u uzorcima mleka obrađenim na teritoriji Vojvodine potiče iz kukuruza koji je dat stoci za ishranu, tvrdi Goran Papović, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
On kaže za Trojku da je pre tri meseca pronađen kukuruz koji je imao povećane koncentracije aflatoksina i da je moglo biti sprečeno da velike količine ove supstance dospeju u mleko.
- Mleko koje je proizvedeno u decembru i novembru prošle godine nije sadržalo povećane količine supstance, jer su krave hranili starom silažom. Međutim, kada je pre tri meseca objavljeno da većina kukuruza na teritoriji Srbije ima povećanu količinu aflatoksina, Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo da se radi samo o šest odsto žetve. Sada bi neko trebalo da odgovara za to! - izričit je Papović.
Naime, direktor preduzeća za kontrolu kvaliteta "SGS Srbija" Marinko Ukropina još je u novembru 2012. izjavio da je svega 32 odsto novog roda kukuruza bezbedno za ljudsku upotrebu, dok u ostatku postoji povećana količina anafloksina zbog velike suše.
Međutim, dva meseca kasnije Ministarstvo poljoprivrede je to demantovalo rekavši da su količine neispravnog kukuruza mnogo manje.
Papović kaže je aflatoksin mogao da bude izbačen iz krava samo da je postojala preporuka države o korišćenju potrebnih lekova.
- Moglo je da bude sprečeno da aflatoksin dospe u mleko samo da su kravama dali određena sredstva pomoću kojih ova materija bude izbačena putem mokraće - objasnio je Papović.
Međutim, to je trebalo da "naredi" država. A prema njegovim rečima, najveći problem je u tome što godinama ne postoji Savet za bezbednost hrane, koji je trebalo da bude formiran još 2009. godine.
U međuvremenu, Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da će po preporuci Referentne laboratorije EU poslati sporne uzorke na superanalizu u Holandiju, u laboratoriju koja može sa preciznošću da utvrdi stvarni nivo aflatoksina u mleku.
Veterinarska inspekcija naložila je povlačenje iz prometa mleka čiji uzorci pokazuju mogućnost nedozvoljene količine aflatoksina, dok ne stignu rezultati superanalize iz Holandije.
Takođe, inspekcija će utvrditi i sa kojih farmi krava potiče zagađeno mleko i dati nalog za obustavu isporuke mleka s tih farmi.
Ministarstvo se sada setilo i da pošalje inspekciju kako bi proverila hranu. Kako tvrde, potrebno je prekinuti ishranu krava kontaminiranom hranom na najviše nedelju dana, kako bi ova supstanca iščezla iz mleka.
Inače, količine aflatoksina veće od dozvoljenih pronađene su u nekim proizvodima "Niške mlekare", "Mlekare Subotica", "Imleka", "Megllea" iz Kragujevca, "Dane" iz Vrbasa, "Šabačke mlekare" kao i mlekare "Somboled".
U mlekarama je bilo teško doći do komentara, a neke poput subotičke uopšte i nisu hteli da komentarišu. Ipak, direktor "Salforda" Slobodan Petrović, u okviru kojeg posluje subotička i "Imlek", kaže da nađene količine aflatoksina nisu opasne po ljude.
- Rezultati moraju da se provere, ali uveravam vas da mi danas pijemo mnogo bolje mleko nego što smo nekada pili. Pre dve godine bilo je dozvoljeno čak 10 puta više aflatoksina u mleku, a SAD i dalje drži nivo od 0,5 dok smo se mi prilagodili evropskom nivou od 0,05 što je jako mala koncentracija. Tako da odstupanja koja su pronađena su jako mala, to ništa ne znači jer je mleko izuzetnog kvaliteta - kaže Petrović.
U Niškoj mlekari za Trojku su rekli da su o rezultatima analiza saznali iz medija i ponovili da će rezultati biti poslati na superanalizu u neku od evropskih laboratorija.
- U narednom periodu vršićemo pojačanu kontrolu otkupa sirovog mleka i na taj način preduprediti potencijalnu kontaminaciju mleka - izjavio nam je Zvezdan Gavrilović, direktor Niške mlekare.
U Somboledu su saopštili da će iz prodaje povući sve proizvode za koje se sumnja da imaju povećanu koncentraciju aflatoksina.
- Poslednja kontrola vršena je u novembru 2012. godine, rezultati su bili uredni i nije detektovana povećana koncentracija aflatoksina. Budući da je izvor problema povećanog nivoa aflatoksina u mleku u neadekvatnoj stočnoj hrani, kompanija Somboled želi da spreči situacije na koje nema uticaj niti je za njih nadležna - saopštili su oni.
Ako je za utehu, u Ministarstvu poljoprivrede kažu da nađena prekoračenja nisu mnogo opasna za ljude a u to nas je uverio i Goran Papović iz Nacionalne organizacije potrošača.
- Bilo bi potrebno da unosite dve do pet litara dnevno ovog mleka, i to nekoliko godina pa bi se tek onda pojavile prve implikacije. Ali se sa time ne treba igrati - upozorio je Papović.