Država čuva "mutne" naftaše

Pojedini naftaši "valjaju" gorivo na veliko ali protivzakonito

29.1.2013.
17:48
VOYO logo

U Srbiji trenutno ima 190 kompanija koje imaju licence za trgovinu naftom i derivatima na veliko. Ali svega nekoliko njih zaista ispunjava sve potrebne kriterijume za ovaj posao jer je jedan od uslova da posedujete skladište od 5.000 tona.

Tako, recimo, kompanija “Knez Petrol” ima ovu licencu još od 2007. godine, a izdata im je od strane Agencije za energetiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sajtu “Knez Petrola” piše da se firma bavi i veletrgovinom, ali u agenciji kažu da ne mogu da javnosti daju informacije da li ova, ili neka druga kompanija, imaju potrebno skladište jer se “rešenje izdaje samo strankama u postupku, ili ostalima koji dokažu pravni interes”.

Ipak, priznaju da oni ne proveravaju to da li neka kompanija ima potrebno skladište od 5.000 tona već to radi tržišna inspekcija, a agencija interveniše tek kada dobije prijavu od njih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, domaći naftaši tvrde da inspekcija nikada nije proveravala da li firme koje se bave trgovinom na veliko imaju ovakva skladišta. - Propis je donet 2011. a tada je veliki broj naftnih kompanija već imao licence za veletrgovinu. Međutim, kada su ih oni vadili tada nije niste morali da imate skladište od 5.000 tona. Kada je taj propis uveden, tržišna inspekcija je trebalo da proveri da li vlasnici licenci imaju tolike kapacitete, kao i da uradi reviziju licenci. Ali to nije urađeno – objašnjava Aleksandar Mileusnić iz firme “Petrobart Avia”.

Tako su licence važeće i dan danas a kako on kaže izdavane su na 10 godina. To znači da će se sadašnji vlasnici javiti za nove tek negde 2016. - 2017. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Apsurdno je i to što onima koji se bave veletrgovinom nije proveravano da li imaju potrebna skladišta, ali zato oni koji uvoze gorivo i naftu jesu proveravani.

Borisav Tatić iz Udruženja benzinskih stanica Srbije kaže za “Trojku” da ima dosta firmi koje krše pravila kada se radi o veletrgovini. - Ozbiljne firme su ozbiljno shvatile sve naloge države i prestale su da rade promet derivata na veliko. Ali ima dosta firmi koje krše pravilnike i dalje se bave veletrgovinom a niko ih ne dira. Država je prećutno pustila da se obavlja veleprodaja iako je to uredbom zabranjeno. I niko nikog ne dira. Mislim da će i to biti rešeno kada jednom neko donese neku političku odluku, kao i sve do sada u sektoru – rekao je Tatić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, kako nezvanično pričaju naftaši, velika količina nafte koja se ovako proda ode direktno na Kosovo, gde se švercerskim kanalima dalje prodaje po benzinskim stanicama.

Neki domaći vlasnici benzinskih pumpi čak javno govore da posluju na Kosovu, iako Srbija nije zvanično priznala južnu pokrajinu kao državu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo