TEMPERATURE U HRVATSKOJ / Druga najtoplija godina u povijesti mjerenja

Image
Foto: RTL

Anomalije srednje godišnje temperature zraka kretale su se od 1,1 Celzijev stupanj (Daruvar) do 2,2 Celzijeva stupnja (Zagreb-Grič), objavio je DHMZ na svojoj internetskoj stranici.

11.1.2013.
15:11
RTL
VOYO logo

Srednja godišnja temperatura zraka za 2012. godinu na području Hrvatske bila je viša od višegodišnjeg prosjeka (1961.-1990.) te su toplinske prilike u Hrvatskoj za prošlu godinu opisane dominantnom kategorijom ekstremno toplo izuzevši šire područje Daruvara koje je svrstano u kategoriju vrlo toplo, izvijestio je Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ).

Anomalije srednje godišnje temperature zraka kretale su se od 1,1 Celzijev stupanj (Daruvar) do 2,2 Celzijeva stupnja (Zagreb-Grič), objavio je DHMZ na svojoj internetskoj stranici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analiza godišnjih količina oborine koje su izražene u postotcima višegodišnjeg prosjeka od 1961. do 1990. pokazuje da su u 2012. godini u Hrvatskoj, oborine bilo manje od prosjeka na većini analiziranih postaja. Izuzetak čine Karlovac i Mali Lošinj gdje je količina oborine bila jednaka višegodišnjem prosjeku, dok je na dijelu sjevernog, srednjeg i južnog Jadrana taj prosjek premašen.

U kategoriji vrlo sušno nalazilo se šire područje Bjelovara, Poreča i Knina, dok je sušno bilo u dijelu sjeverozapadne i istočne Hrvatske te na dijelovima sjevernog i srednjeg Jadrana s pripadnim zaleđem. Preostali dio Hrvatske bio je svrstan u kategoriju normalno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DHMZ ističe kako je usporedbom vrijednosti srednjih godišnjih temperatura zraka za Zagreb-Grič u razdoblju od 1862. do 2012. godine vidljivo da je 2012. bila druga najtoplija godina od početka mjerenja. Za opservatorij Zagreb-Grič za 2012. srednja godišnja temperatura zraka iznosila je 13,7 Celzijevih stupnjeva, navodi DHMZ i zaključuje kako to ukazuje na činjenicu da temperatura zraka u Hrvatskoj i dalje prati trend globalnog zatopljenja s izvjesnim međugodišnjim kolebanjima.

Analiza temperaturnih anomalija za prosinac prošle godine pokazuje da su u Hrvatskoj srednje mjesečne temperature zraka na podjednakom broju postaja bile ispod, odnosno iznad višegodišnjeg prosjeka od 1961. do 1990. godine, a u Malom Lošinju srednja mjesečna temperatura zraka bila je jednaka višegodišnjem prosjeku. Odstupanja srednje mjesečne temperature zraka bila su u rasponu od -0,9 Celzijevih stupnjeva na Zavižanu do 0,9 Celzijevih stupnjeva u Gospiću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Toplinske prilike u Hrvatskoj za prosinac prošle godine opisane su dominantnom kategorijom normalno izuzevši šire područje Dubrovnika koje svrstano u kategoriju hladno.

Analiza količina oborine za prosinac 2012. koje su izražene u postotcima višegodišnjeg prosjeka od 1961. do 1990. godine pokazuje da su količine oborine na većini analiziranih postaja bile iznad višegodišnjeg prosjeka. Usporedba s višegodišnjim prosjekom pokazuje da se količine oborine za prosinac prošle godine nalaze u rasponu od 93 posto višegodišnjeg prosjeka u Varaždinu (54,2 milimetara) do 216 posto tog prosjeka u Hvaru (196,2 milimetara).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oborinske prilike u Hrvatskoj za prosinac 2012. opisane su kategorijama vrlo kišno (dio istočne Hrvatske te dijelovi srednjeg i južnog Jadrana), kišno (dio središnje Hrvatske te dijelovi sjevernog, srednjeg i južnog Jadrana) i normalno (preostali dio Hrvatske), navodi DHMZ.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo