CRNA BIROKRATSKA RUPA /

Dragana i njena djeca žrtve institucije koja može nekažnjeno kršiti zakon

Priča majke kojoj je bivši partner, posve zakonito oteo djecu, sve je apsurdnija. Naime, Dragana se već 50 dana bori protiv sporosti sudaca i socijalnih radnika. I čini se da se jedino ona drži zakona. Prateći njezinu priču, otkrili smo da sud krši zakon, a Centar za socijalnu skrb obilato iskorištava njegove manjkavosti.

18.10.2012.
17:45
VOYO logo

Kćer od 14 mjeseci i sina od 7 godina bivši joj je partner oteo prije više od 50 dana. Iako bi mnogi u toj situaciji djecu odmah oteli natrag, Dragana je odlučila poštovati zakone I propise. Jer, prijetili su joj da bi, u protivnom, djeca mogla završiti u Nazorovoj.

"Ljubav prema djeci to me drži i prijatelji, najviše obitelj", kazala je Dragana.

Hrabrili su je sa zakonskim rokom od 60 dana unutar kojega moraju riješiti njezin slučaj. Svaki dan joj je bio kao godina, pa možete zamisliti šok kada je saznala da je sud ročište sazvao tri dana nakon tog zakonskog roka. Što znači da je sud prekršio zakon.

U Palača pravde, te iste pravde, čini se, nema. Naime, iz Općinskog građanskog suda potvrdili su nam da krše zakon. Dodali da je to uobičajena praksa. I to je sve što su htjeli reći.

Dan kasnije postalo nam je jasno i zašto. Naime, kada smo se obratili ministarstvu pravosuđa – oni baš i nisu bili toliko šokirani.

Image


U Ministarstvu pravosuđa kažu da se oni, kao vlast, ne smiju miješati u rad suda. Na pitanje – kome onda suci polažu račune – odgovora odgovornih nema, ali zato spremno odgovara odvjetnik koji s ovakvim paradoksima vodi svakodnevne bitke.

"Onda bi se ipak moglo raditi o povredi sudačke dužnosti, međutim, to određuje u prvom redu predsjednik suda koji je dužan rukovoditi sudskom upravom i ažurnošću suda", kazao je odvjetnik Branko Šerić.

I tako su Dragana i njezina djeca žrtva jedine institucije u državi koja može nekažnjeno kršiti zakon. U Centru za socijalnu skrb, pak, zakona se, više-manje drže, ali zato obilato koriste sve njegove manjkavosti. Tako su, primjerice, mišljenje o Draganinom slučaju sudu poslali tek nakon mjesec dana. I to poštom, što je proces usporilo za još pet dana.  

Upit smo poslali i ministrici socijalne politike, ali iz ovog ministarstva još nema odgovora na pitanje – zašto beba od 13 mjeseci I dijete od sedam godina majku ne mogu vidjeti više od 60 dana.

O ovoj hrvatskoj birokratskoj crnoj rupi i Kafka bi mogao napisati nastavak "Procesa". No, i on bi ostao bez odgovora na pitanje – kako je moguće da oni koji zakone provode iste besramno krše.

Za to vrijeme Dragana i dalje poštuje zakone te se nada da će uskoro vidjeti djecu jer, uz ovakvu pravnu državu, nada je jedino što joj preostaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo