Na stolove na zagrebačkoj sudskoj medicini svaki dan u godini dođe jedan čovjek koji je umro sumnjivom smrću.
"Radi se o nasilnim smrtima koje su posljedice kaznenih djela, prometnih nesreća ili sličnih situacija", objasnio je Davor Strinović, predstojnik Zavoda za sudsku medicinu Zagreb.
Upravo u Zagrebu takvih obdukcija ima najviše, no cijena im je najniža u cijeloj Hrvatskoj. "Košta 1050 kuna, s tim da se cijena već 30 godina nije mijenjala. To je očito da je premalena, a pogotovo kada se radi o ubojstvu. Sigurno bi trebala koštati barem 3000", kaže Strinović.
Svaki odjel za patologiju u svakom gradu ima drugu priču. U Rijeci je otkrivanje uzroka smrti najskuplje u Hrvatskoj - 7000 kuna.
"Ta cifra od 7000 kuna pojavila se u želji odvjetništva da riješi problem da ne može biti plaćen vještak nego ustanova", pojasnio je AlanBosnar, predstojnik Zavoda za patolologiju.
Kaos i biznis s mrtvacima otkrilo je državno odvjetništvo kad je u rujnu 2011. preuzelo naručivanje obdukcija: dotad su to radili istražni suci i to bez pravila. Neke su naručivali od vještaka, neke od zavoda, treće od bolnica. A cijene - od 1050, preko 4300, sve do 7000 kuna.
"To je još jedan dokaz nereda u sustavu. Obdukcija bi trebala biti iste cijene kao što je ista cijena gastroskopije i CT-a", rekao je ministar zdravlja Rajko Ostojić.
Ministarstva zdravlja, obrazovanja i pravosuđa problem rješavaju zajedno. "To je nešto što ćemo svakako krenuti rješavati i razriješiti u sljedećih nekoliko tjedana. Oni moraju odrediti cijenu", rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.
Ona će biti između sadašnjih ekstrema od 1000 i 7000 kuna. Dok se cijena ne odredi, neće se znati ni koliko će država uštedjeti.