NASILJE U OBITELJI RASTE /

'Domove bi trebali napuštati zlostavljači, a ne žene i djeca!'

Nasilje u obitelji - usprkos svim nastojanjima - raste. Ove godine ubijeno je sedam žena, a još ih je šest jedva preživjelo. Ne ohrabruju podaci koji su svake godine na Dan borbe protiv nasilja nad ženama sve gori, a novca i stručnjaka koji bi radili sa zlostavljačima - nema dovoljno. Kao očito, ustvrdila je i sama potpredsjednica Vlade Opačić - ni volje kod sudaca da iz obiteljskih domova odlaze zlostavljači, a ne žene i djeca.

22.9.2012.
19:15
VOYO logo

Ni nakon 13 godina ne blijede uspomene na sutkinju LjiljanuHvalec, odvjetnicu HajruProhić i GordanuOraškić koja je samo htjela razvodom pobjeći od supruga zlostavljača. No, on je ušetao s pištoljem na zagrebački općinski sud i ubio tri žene.

Svakih deset minuta - jedna pretučena žena. To je hrvatska realnost, a i ovo - na sud i dalje pokušavaju ući naoružani do zuba.

"385 pištolja, 1725 noževa do deset centimetara, 273 noža duža od 10 centimetara, 814 škara, 251 suzavac", iznjela je porazne podatke MirelaMioć, predsjednica Općinskog suda u Zagrebu.

I to samo lani, samo na jednom sudu.

Svi zakonski akti, propisi, strategije - ne daju rezultate, a nasilje u obitelji raste.

Samo ove godine ubijeno je čak sedam žena. U desetljeću iza nas više od 300. Na godinu se prijavi do 17 i pol tisuća slučajeva obiteljskog nasilja. Svaku petu ženu partneri su tukli, no samo 5 posto žrtava zločin je prijavilo policiji.

Civilizacijski nivo društva mjeri se odnosom prema najnezaštićenijima i najslabijima - a to su kaže predsjednik Vrhovnog suda - djeca i žene.

"Brojevi koji se ovih dana pojavljuju o nasilju u obitelji, izvan obitelji, u kojima su žrtve žene i djeca neminovno pokazuju da mi na tom pravcu imamo što raditi", kazao je Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda.

Sigurnih kuća, tvrdi ministrica socijalne politike MilankaOpačić, ima dovoljno, no ne u Dalmaciji. A nedostaje i novca i stručnjaka. Cijeli sustav - stoji ukrivo.

"Krajnje je vrijeme da ženske kuće i skloništa za žene žrtve žena prestanu puniti žene i djeca, što znači da one i dalje napuštaju svoje domove, a domove bi trebali napuštati zlostavljači jer za to postoji mehanizam, postoji mjera i oni trebaju ići van iz obitelji, a ne žene i djeca", izjavila je Opačić.

Mogućnost u Prekršajnom zakonu postoji – zašto se to onda ne provodi u praksi?

Da bi ozdravili društvo, pakleni krug nasilja Vlada želi prekinuti već u startu - predmetima u školama koji će djecu učiti sukobe rješavati - bez šaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo