Dolly stari - Jerry se pomlađuje

Stanice kloniranih miševa ne pokazuju znakove ubrzanog starenja, unatoč činjenici da su proizvod šeste generacije klona. Neke stanice pokazuju znakove pomlađivanja...

22.9.2000.
1:47
VOYO logo


Prošlogodišnje istraživanje na slavnoj ovci-klonu Dolly pokazalo je da zaštitni vrhovi kromosoma, telomeresi, pokazuju znakove starenja jer je kloniraniranje izvršeno na genetskom materijalu starom šest godina. Zato su se pojavila brojna pitanja; ne samo hoće li klonirane životinje umrijeti prije drugih već, i o vijeku stanica namijenjenim u medicinske svrhe.

Prije svoje smrti stanice imaju točno određen broj dioba - oko 70 puta kod ljudi, a nešto manji broj kod drugih sisavaca. Pri svakoj diobi stanice, dok ostali genetski materijal ostaje netaknut, telomer se smanjuje, nije u stanju zaštiti gene i stanica odumire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, na Sveučilištu Hawaii i Rockfeller sveučilištu u New Yorku uspješno su klonirali šest generacija miševa. Znanstvenici su objavili da su telomari kod nekih miševa i duži od očekivanih, čak i kod miševa koji su živjeli duže od jedne godine.

- Naši rezultati dokazuju da skraćivanje telomara nije nužna posljedica kloniranja - rekao je vođa istraživanja Teruhiko Wakayama. Zašto je kod kloniranih miševa došlo do produživanja telomara, Wakayama nije znao odgovoriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo