Prošlogodišnje istraživanje na slavnoj ovci-klonu Dolly pokazalo je da zaštitni vrhovi kromosoma, telomeresi, pokazuju znakove starenja jer je kloniraniranje izvršeno na genetskom materijalu starom šest godina. Zato su se pojavila brojna pitanja; ne samo hoće li klonirane životinje umrijeti prije drugih već, i o vijeku stanica namijenjenim u medicinske svrhe.
Prije svoje smrti stanice imaju točno određen broj dioba - oko 70 puta kod ljudi, a nešto manji broj kod drugih sisavaca. Pri svakoj diobi stanice, dok ostali genetski materijal ostaje netaknut, telomer se smanjuje, nije u stanju zaštiti gene i stanica odumire.
Međutim, na Sveučilištu Hawaii i Rockfeller sveučilištu u New Yorku uspješno su klonirali šest generacija miševa. Znanstvenici su objavili da su telomari kod nekih miševa i duži od očekivanih, čak i kod miševa koji su živjeli duže od jedne godine.
- Naši rezultati dokazuju da skraćivanje telomara nije nužna posljedica kloniranja - rekao je vođa istraživanja Teruhiko Wakayama. Zašto je kod kloniranih miševa došlo do produživanja telomara, Wakayama nije znao odgovoriti.