Više od 1,2 milijuna birača, odnosno njih 36,36 posto, glasovalo je u nedjelju do 16,30 sati na šestim predsjedničkim izborima od neovisnosti.
Najveći odaziv zabilježen je u Karlovačkoj i Međimurskoj županiji, u obje je izašlo više od 40 posto birača. Najmanje birača glasalo je u Osječko-baranjskoj županiji, njih 33 posto, objavilo je Državno izborno povjerenstvo.
Među gradovima, najbolji odaziv bilježi Karlovac (44, 8 posto), najslabiji Vukovar (32 posto).
Odaziv je bolji nego na prošlim predsjedničkim izborima, unatoč teškoćama što ih je u velikom dijelu Hrvatske stvorio snijeg koji i dalje pada. Prije pet godina odaziv je bio 33 posto.
Glasati se može do 19 sati, sat poslije na stranicama Državnog izbornog povjerenstva počet će se objavljivati rezultati koji će se neprestano ažurirati.
Do 11,30 sati izišlo 13,19 posto birača
Snježno nevrijeme nije, po dosadašnjim informacijama, utjecalo na izlaznost birača na nedjeljnim predsjedničkim izborima, a do 11,30 sati glasovalo ih je više od 450 tisuća, odnosno 13,19 posto, pokazuju podaci Državnog izbornog povjerenstva (DIP).
(Ne) vrijeme, za sada, nije utjecalo na izlaznost; nadam se da će i poslijepodne biti tako, izjavio je predsjednik DIP-a BrankoHrvatin.
Najviše birača glasovalo je u Karlovačkoj (17,7 posto), Splitsko-dalmatinskoj (15,5) te Istarskoj (14, 9 posto) županiji, najmanje u Virovitičko-podravskoj (9, 29), Krapinsko-zagorskoj (10, 13) te Bjelovarsko-bilogorskoj (10, 26 posto) županiji.
Među gradovima vodi Karlovac gdje je do 11,30 sati glasovalo 20,3 posto, odnosno oko 9.300 birača.
Gledano u postotcima, od četiri velika grada prednjači Split gdje je biračku dužnost ispunilo 17,7 posto ili gotovo 22 tisuće birača.
U Zagrebu je na birališta izašlo nešto više od 13 posto birača (oko 77 tisuća), u Rijeci 13,4 posto (15 tisuća), a u Osijeku 14 posto (oko 12, 5 tisuća)
Snijegu unatoč, ovogodišnji odaziv bolji je od onoga na predsjedničkim izborima prije pet godina.
Iako su podatci teško usporedivi, jer je u prosincu 2009. pravo glasa imao veći broj birača, a i 'izlazno vrijeme' nešto je drugačije, znakovit je podatak da je u prvom krugu predsjedničkih izbora 2009. godine do 11 sati na birališta izašlo samo 390 tisuća birača ili 10,8 posto.
Nema dojava o eventualnim izbornim nepravilnostima, a ni od policije nisu stigle nikakve dojave, rekao je Hrvatin.
Šeste predsjedničke izbore od stjecanja neovisnosti Republike Hrvatske, na kojima pravo glasa ima oko 3, 8 milijuna birača, obilježilo je snježno nevrijeme koje je zahvatilo velih dio države.
Neka biračka mjesta u zaleđu Splita i Zadra otvorena su stoga iza 7 sati, kada se trebalo otvoriti njih svih 6. 260.
Kasnilo je i otvaranje biračkih mjesta u samoborskom gorju.
Osim u Hrvatskoj, za predsjednika, odnosno predsjednicu, glasuje se u još 50 zemalja. Prva su otvorena tri birališta u Australiji (Canberra, Sydney i Melbourn) i na njima je glasovanje završeno u nedjelju u 9 sati po hrvatskom vremenu. Posljednje će se otvoriti biračko mjesto u Los Angelesu, u ponedjeljak ujutro, po našem vremenu.
Jedno biralište nije otvoreno, četiri biračka mjesta bez struje
Predsjednički izbori u nedjelju se u Vrgoračkom kraju odvijaju u otežanim uvjetima zbog 40 centimetara snijega koji je prouzročio probleme u prometu i isporuci električne energije, doznaje se od predsjednika vrgoračkoga Gradskog izbornog povjerenstva Đine Ružičanina.
Zbog obilnog snijega još nije otvoreno biračko mjesto u Kozičkim Poljicima, na vrgoračkom području, u Splitsko-dalmatinskoj županiji, na kojem je upisano 75 birača, kaže potpredsjednica DIP-a ZdravkaCufar Šarić.
Ralice se, kaže, probijaju do tamo, no prilike su dosta teške, a snježni zapusi ponegdje su visoki i metar.
Mehanizacija županijskih cesta ulaže velike napore kako bi se očistio snijeg i omogućilo otvaranje biračkog mjesta u Poljcima Kozičkim, naselju desetak kilometara udaljenom od Vrgorca, doznaje se u nedjelju poslijepodne u Stožera zimske službe Županijskih cesta Splitsko-dalmatinske županije.
"U poslijepodnevnim satima pojačali smo napore i pokušavamo sa svih pristupnih pravaca očistiti cestu prema Poljicima Kozičkim i nadam se da ćemo do večernjih sati u tomu uspjeti i tako omogućiti otvaranje biračkog mjesta u tom naselju", rekao je za Hinu voditelj Stožera zimske službe PetarVuletić.
Ružičanin je rekao da biralište u Poljicima nije otvoreno do 16,30 sati, da su u kontaktu s Državnim povjerenstvom i traže neki način da se biračima u Poljicima omogući glasovanje.
Zaseoci Kovačevići i Knezovići nemaju struje, a zbog snijega je slab odaziv na birališta u planinskim selima, jer je gotovo nemoguć promet.
Tri biračka mjesta u samoborskom gorju, sa 72 birača, otvorena su poslijepodne, zahvaljujući službama koje su uspjele pročistiti cestu, no zbog obilnog snijega upitno je kako će se vratiti.
Kako se doznaje od predsjednika Gradskog izbornog povjerenstva Ružičanina, izlaznost glasača je slaba, do 12 sati na birališta je izašlo tek 390 građana tj. 6,44 posto, a izbori se odvijaju u otežanim uvjetima, bez struje.
Cijelo jutro nam pomaže Hrvatska gorska služba spašavanje (HGSS) koji nam prevozi članove Izbornog povjerenstva na biračka mjesta, tako da je otvoreno 26 od 27 biračkih mjesta, biralište u Kozičkim Poljicima nije otvoreno, a na četiri birališta nemam struje, tako da ovisimo od HGSS i HEP-u, kazao je Hini Ružičanin.
Zbog nevremena neka birališta kasnije otvorena.
Prema dosad pristiglim informacijama u DIP, kasnilo se s otvaranjem jednog biračkog mjesta u Zadarskoj županiji te s njih nekoliko u zaleđu Splita.
Za predsjednika, odnosno predsjednicu, može glasovati oko 3,8 milijuna birača na ukupno 6350 biračkih mjesta, za Hrvatsku ih je određeno 6260, za inozemstvo 90.
Osim u Hrvatskoj, izbori za predsjednika države provode se u još 50 država, što je pet manje u odnosu na prošle izbore. Biračka mjesta nisu određena u Libiji, Maleziji, Peruu, Siriji te na Novom Zelandu na kojemu su se, zbog vremenske razlike, birališta prva otvarala.
Smanjen je i broj biračkih mjesta u inozemstvu, sa 250 na 90, a glasovati se u nedjelju može samo u sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Hrvatske. Najviše je biračkih mjesta u Bosni i Hercegovini (15) te u Njemačkoj (13).
Do nedjelje u 19 sati traje dvodnevna izbora šutnja za koje je u klasičnim medijima ili na internetu zabranjena svaka izborna promidža, kao i objavljivanje izbornih rezultata.
Državno izborno povjerenstvo (DIP), ključno izborno tijelo, pozvalo je sve izborne sudionike da u tom razdoblju ne šalju ni promidžbene SMS-ove ili e-mailove i da ne distribuiraju letke.
Prvi rezultati izbora znat će se u nedjelju od 20 sati. Naime, već od 20 sati na DIP-ovim internetskim stranicama objavit će se podaci o prvim nepotpunim i privremenim rezultatima koji će se neprestano ažurirati.
DIP će na izborni dan u dva navrata, u podne i u 17 sati, objaviti podatke o izlaznosti do 11,30, odnosno 16,30 sati.
Povjerenstvo će u 22 sata održati konferenciju za novinare na kojoj će objaviti prve neslužbene izborne rezultate.
Hrvatski predsjednik bira se većinskim izbornim sustavom, odnosno za predsjednika ili predsjednicu bit će izabran kandidat koji dobije većinu glasova svih birača koji su glasovali (50 posto plus jedan glas). Ukoliko se to ne dogodi, dvoje kandidata s najvećim brojem glasova idu u drugi krug koji se održava 14 dana kasnije, dakle 11. siječnja 2015. godine.