U Srbiji postoj 40 obrazovnih profila za koje se godišnje prijavi jedan ili dva učenika, a koji praktično ničemu ne služe, piše Politika
Pomoćnik ministra prosveta Zoran Kostić rekao je za ovaj list da, ipak, ovi profili ne mogu biti ugašeni. – Mi znamo da su oni pasivni, ali ne možemo odmah da ih ugasimo, jer ne znamo, na primer, da li će negde zatrebati rudar u podzemnoj eksploataciji. Velike razlike su i od sredine do sredine, pa je u jednoj školi popunjen smer tehničar za zaštitu životne sredine, a u drugoj školi se prijavi za upis samo jedan đak – rekao je Kostić.
On je objasnio da se prilikom planiranja upisa uključuju svi socijalni partneri, poput Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ), Udruženja poslodavaca, lokalne samouprave, granskih sindikata...
– Oni kažu, na primer, potreban nam je trgovac i mi dozvolimo upis 30 đaka, a prijavi se četvoro. Ili kažu – potreban je polagač obloga ili mašinbravar, a prijavi se za upis samo dvoje. Evo, kada se pogleda spisak, imamo mnogo profila u kojima se prijavio samo po jedan đak: cvećar, vrtlar, mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje, pekar... – navodi Kostić.
Prema njegovim rečima, napravljena su sektorska veća koja bi trebalo da sagledaju šta je nepotrebno od profila i predlože ukidanje takvih poslova.
Međutim i sa samim školama postoje problemi jer se njihova logika, izleda, razlikuje od logike ministarstva.
- Kada krenemo na teren, imamo svu dokumentaciju i lepo im kažemo: prošle godine ste tražili 20 tehničara za zaštitu životne sredine, a prijavio se jedan. Nemojte to opet da tražite. Ili, zašto tražite ekonomske tehničare kada imate 300 na birou? Odgovor koji dobijamo je: bolje pismen na birou, nego nepismen, da uvek postoji mogućnost da se zaposle kod privatnika ili da nastave dalje školovanje - kaže Kostić.
KOGA IMA NAJVIŠE NA BIROU
III stepen SS
Prodavci(15.160), Automehaničari (13.670), Prodavci robe svakodnevne potrošnje (11.272) Bravari (9.425), Metalostrugari (8.679) Krojači i konfekcionari (6.702).
IV stepen SS
Ekonomski tehničari (23.070) Gimnazijalci (17.364) Mašinski tehničari (10.970), Poljoprivredni tehničari (8.318), Hemijsko-tehnološki tehničari (5.557) Prehrambeni tehničari (5.342)