Datum pregovora o pridruživanju ne donosi više para

Možda se samo polakome neki investitori

1.4.2013.
1:38
VOYO logo

Bude li Srbija dobila datum za početak pregovora za ulazak u EU u junu, od toga neće imati neke ekonomske koristi. Dobijaće isto onoliko novca koliko i do sada, jer datum neće otvoriti nove predpristupne fondove.

Kakva i kolika će biti finansijska injekcija za Srbiju isključivo zavisi od novog budžeta EU za period od 2014. do 2020, koji evropska zajednica tek treba da usvoji ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Koliko će Srbija dobiti novca iz predpristupnih fondova zavisi od budžeta EU, a ne od samog čina otvaranja pregovora. Ukoliko dobijemo datum u junu ili ove godine, to svakako može pozitivno da utiče na odluku EU o količini sredstava koje će izdvojiti za nas kada budu usvajali budžet za narednih sedam godina", rekao je Ognjen Mirić, zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije.

Mirić napominje da će budžet EU svakako biti smanjen zbog krize i da je zato teško predvideti koliko bi Srbija mogla da dobije, ali podseća da smo dosad dobijali približno 200 miliona evra godišnje. Primera radi, Hrvatska je dok su trajali pregovori dobijala 160 miliona evra godišnje, da bi u godini u kojoj ulazi u EU dobila čak milijardu evra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sa statusom kandidata za EU, koji je Srbija dobila prošlog marta, našoj zemlji su se otvorili još neki fondovi EU, tačnije novac nije više išao samo na dve komponente, na izgradnju institucija i prekograničnu saradnju, već i za regionalni razvoj, ljudske resurse, razvoj sela i poljoprivredu.

Međutim, status kandidata je došao u poslednjoj godini evropskog budžeta, pa, kako kaže Mirić, nije bilo dovoljno vremena da se sve rasporedi i utroši kroz sve ove komponente, već je akcenat stavljen, pre svega, na infrastrukturalne projekte.

"Da bismo dobili više novca u narednom periodu, moramo da završimo posao sa decentralizacijom sistema upravljanja, što u praksi znači da naš sistem mora da funkcioniše u skladu sa evropskim. Trenutno čekamo izveštaj revizora i verujemo da ćemo do kraja godine dobiti akreditaciju od EK", rekao je Mirić.

Iako ne zna koliko će novca biti namenjeno Srbiji, on kaže da svakako "zaslužujemo više nego dosad" jer je dosta toga urađeno. Od evropskih para dosad je 55 odsto otišlo na investiranje u izgradnju deponija u Pirotu, Užicu, uskoro i Subotici, na TE Nikola Tesla, Žeželjev most, nabavku 250 ambulantnih vozila, dok je 45 odsto sredstava uloženo u izgradnju institucija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da datum pregovora ne donosi ništa novo tvrdi i predsednica skupštinskog Odbora za evropske integracije Milica Delević.

"Samo dobijanje datuma za početak pregovora neće nam otvoriti nove fondove jer to zavisi pre svega od budžeta 2014. do 2020, koji EU još nije usvojila. Korist koju ćemo imati jeste ta što će pravno okruženje postati predvidljivo, a za svakog investitora će biti značajno ako zna gde dolazi i šta ga u smislu zakona čeka", rekla je Delevićeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz iskustva zemalja koje su 2004. ušle u EU, napominje ona, vidimo da je početak pregovora u svakoj od njih bio podsticaj za dolazak investitora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo