Dan poslije ostavke ministrice Martine Dalić, izvanredni povjerenik u Agrokoru, Fabris Peruško dobio je težak zadatak: poslati poruku da je sve u redu s procesom nagodbe, da ostavka ministrice i sva politička talasanja oko Agrokora neće ni na koji način utjecati na rasplet.
Za to je izabrao tešku artiljeriju, na izjavu za medije je doveo i predstavnike Knightheada i VTB banke, strance koji su izgovorili nekoliko kurtoaznih rečenica i predstavnicu domaćih velikih vjerovnika, prokuristicu Kraša, Maricu Vidaković. Naravno, zabranjena su pitanja novinara, odnosno, točnije: na kraju su puštena dva brižno dogovorena pitanja s odabranim novinarima.
Emotivni apel Marice Vidaković
"Radi se na dovršetku teksta nacrta nagodbe koji planiramo objaviti tijekom sljedećeg tjedna", objavio je Peruško, a Marica Vidaković je bila tu za emotivne apele širokoj javnosti u smjeru "pustite nas na miru", te za prezentaciju neobičnog stava da se "politiku trebalo isključiti iz cijelog procesa".
"Za mene je djeljiva poslovna od političke scene. Politika je za mene trebala prestati 8. travnja i pratiti provodi li se u skladu sa zakonom ovaj proces", izjavila je Marica Vidaković. Kao da Agrokor nije nastajao, opstajao, a onda se i slomio u nevjerojatnom spletu politike i gospodarstva.
A ona je uključena u privremeno vjerovničko vijeće upravo na temelju zakona koji je nastao u politici. I bila je u procesu u kojem je izvanredni povjerenik Ramljak, kojeg je izabrala politika, uključio kao dobro plaćene savjetnike one koji su kreirali zakon pod paskom politike u neformalnom krugu ministrice Dalić.
No, Marica Vidaković bi potjerala i politiku i javnost.
Željeli bi dogovor iza zatvorenih vrata
Ona bi da se iza zatvorenih vrata dogovore vjerovnici, i to isključivo u ovoj kombinaciji privremenog vjerovničkog vijeća koje je postavio Ante Ramljak.
Peruško je upravo potvrdio da se ide u tom smjeru: "Stvara se mišljenje da je neimanje stava vjerovničkog vijeća problem. Zakon je vrlo jasan. Bitno je razumjeti da privremeno vjerovničko vijeće predstavlja većinu svih vjerovnika jer svi oni imaju svoje predstavnike. Imate među članovima sve one koje predstavljaju grupe vjerovnika." Dakle, ide se u smjeru forsiranja kreiranja nagodbe pod paskom privremenog vjerovničkog vijeća.
Poznato je da je profesorica s Pravnog fakulteta, Jasnica Garešić, koja je među prvima kritizirala lex Agrokor nedovosmisleno ustvrdila kako "smatra da se nagodba u postupku izvanredne uprave ne bi smjela donijeti s privremenim vjerovničkim vijećem, jer je ono doista trebalo biti privremeno."
'Nakaradan' razvoj događaja
"Nakon što su utvrđene tražbine vjerovnika, potrebno je formirati vjerovničko vijeće i jedino bi uz njegovu podršku bila donesena nagodba", izjavila je prof. Garešić. Sudac Mislav Kolakušić izjavio je da je moguće da privremeno vjerovničko vijeće donese nagodbu, ali to bi bilo, kaže, nakaradno.
Privremeno vjerovničko vijeće bira osobno izvanredni povjerenik, a ovo koje se sprema prema Peruškovoj najavi donijeti nacrt nagodbe izabrao je osobno Ante Ramljak, povjerenik koji je podnio ostavku zbog angažmana njegove bivše privatne tvrtke u kolekciji skupocjenih savjetnika. Iako zakon kaže da privremeno vijeće ima sve ovlasti dok se ne izabere stalno, evidentno je prema nastupu Fabrisa Peruška da on ne smjera pokrenuti proces formiranja stalnog vjerovničkog vijeća.
Ostaje dakle, ovo, s predstavnicima jakih stranaca, Knightheada, Sperbanke i VTB-a, i – nesumnjivo – sve jačom, Maricom Vidaković, kao predstavnicom velikih domaćih vjerovnika. Poznato je da jedan od velikih domaćih vjerovnika, Franck, osporava mogućnost da nagodbu donese ovakvo privremeno vjerovničko vijeće, no upitani nakon Peruškovog nastupa za izjavu, odgovorili su da "u ovom trenutku ne komentiraju" procese u Agrokoru.
'Peruško je asimiliran u grupu Borg'
Miroslav Jeličić Purko, predstavnik Udruge manjinskih dioničara, izjavio je za Net.hr da ga zabrinjava nastup Fabrisa Peruška "jer je on nedvosmisleno pokazao da želi ignorirati odluke suda”. Poznato je, naime, da je Visoki trgovački sud donio rješenje da privremeno vjerovničko vijeće nije "tijelo postupka".
"Kako je moguće da izvanredni povjerenik ovako ignorira sud? Što se tu može učiniti, hoće li ga Sud ili DORH pozvati na odgovornost?", ističe Purko. "Peruško je danas pokazao da je asimiliran u grupu Borg, a gospođa Marica Vidaković da je ljutita na javnost, da žele da se sve odvija iza zatvorenih vrata. A to je pogrešan put."
Prema mišljenju Jeličić Purka, nedopustivo je da ovaj sastav privremenog vjerovničkog donosi ikakve odluke: "Što u privremenom vjerovničkom vijeću radi Mato Brlošić, koji je bio predstavnik malih dobavljača, koji su u cijelosti isplaćeni, ako u tom tijelu mogu biti samo oni koji imaju interes? Ni gospođa Marica Vidaković ne bi trebala biti u tom tijelu, zašto nisu predstavnici Francka ili Adrisa, koji imaju mnogo veća potraživanja?"
27,6 milijuna kuna za savjetnike u ožujku
Ako će se ispuniti ono što su Peruško i Marica Vidaković danas najavili, da će se forsirati nagodba u režiji privremenog vjerovničkog vijeća koje je izabrao Ante Ramljak, Jeličić Purko kaže da sigurno slijedi "lavina tužbi i žalbi".
Zanimljivo je naglašavanje onih koji su istupali da su savjetnici u Agrokoru potrebni, i još k tome, da je to "samo" trošak kompanije. Kada je Marica Vidaković opetovano tražila "pustite nas na miru" i ovo što se zbiva nije trošak poreznih obveznika, tražila je zapravo da najšira hrvatska javnost prihvati normalnost situacije u kojoj Ramljakovo privremeno vjerovničko vijeće, pod Peruškom kojeg je izabrala ministrica koja je upravo podnijela ostavku, donosi finalno rješenje za Agrokor.
Na žalost, nije bilo mogućnosti za prava novinarska pitanja. Primjerice, Fabrisa Peruška i gospođu Maricu Vidaković je trebalo pitati kako komentiraju činjenicu da su troškovi savjetnika u Agrokoru u ožujku iznosili 27,6 milijuna kuna, odnosno, da su porasli u odnosu na prošli mjesec za 1,6 milijuna kuna.
Živi model dvojca Dalić-Ramljak
Ako se omogućuje i dalje pumpanje savjetnika, bez ikakve transparentnosti u izboru, evidentno je da i dalje živi model koji su uspostavili oni koji su otišli, Ramljak-Dalić. I forsiranje nagodbe kroz Ramljakovo privremeno vjerovničko vijeće znači zapravo inzistiranje na zadržavanju "starih" standarda igre.
Povjerenik Peruško je stegnut obvezom da pokriva postupke svog prethodnika, i ekipe iz tima Martine Dalić, i sve poteze privremenog vjerovničkog vijeća. Možda bi se njegovo priznanje da privremeno vjerovničko vijeće nije reprezentativno moglo tumačiti kao otvaranje Pandorine kutije: jesu li njegove ranije odluke onda legitimne? Primjerice, odluke o roll-up kreditima i sve odluke o isplati starih i graničnih dugova?
Ako bi Peruško danas priznao da privremeno vjerovničko vijeće nije reprezentativno onda bi se moglo otvoriti i pitanje pogodovanja nekima na štetu drugih. Iz Peruškovog nastupa evidentno je da će on, njegov tim i svi skupocjeni savjetnici, pokušati preslikati ove skupine vjerovnika koja su definirane za potrebe privremenog vjerovničkog vijeća i za potrebe skupštine vjerovnika koji će glasovati o nagodbi. A to onda znači da će privremeno vjerovničko vijeće de facto samo odlučivati o prihvatu nagodbe čiji će nacrt sami sastavljati.
Tko se ne slaže - bit će pregažen
Vjerovnici koji se ne slažu s nagodbom u tom slučaju će biti – pregaženi.
Peruškova izjava medijima pokazala je pravo lice privremenog vjerovničkog vijeća i odnos snaga: pred kamerama se pokazao i predstavnik famoznog lešinarskog fonda, Knightheada, i predstavnica ruske banke, a onda tek – predstavnica domaćih vjerovnika.
Gotovo ironično zvuči danas podsjećanje da je sve počelo sa zakonom koji je trebao zaštititi hrvatsku ekonomiju od sistemskog rizika.