Čudesni Niko slomio Maltu i vratio Hrvate na vrh!

Hrvatska je pobjedom zaključila 2010. godinu i tako ponovno zasjela na vrh skupine F kvalifikacija za EURO 2012. 3:0 trijumfom nad Maltom, Vatreni su preskočili Grčku koja je ostala na osam bodova.

17.11.2010.
21:49

HRVATSKA: Runje - Srna, Ćorluka, Schildenfeld, Pranjić - Dujmović, Modrić, Kranjčar, Rakitić (od 69. Iličević) - Petrić (od 60. Kalinić), Eduardo (od 78. Mandžukić);

MALTA: Hogg, Caruana, Bajada, Sciberras, Hutchinson, Grima, Briffa, Mifsud, Bogdanovic, Schembri (od 70. Fenech), Pace

Strijelci: 1:0 - Kranjčar (18), 2:0 - Kranjčar (42), 3:0 - Kalinić (81) arti-201011170594006Hrvatska nogometna reprezentacija lakoćom je svladala Maltežane s 3:0. Po jakoj kiši i vrlo teškom terenu Bilić Boysi su rutinirano stigli do očekivanog slavlja, a junak dvoboja ponovno je bio Niko Kranjčar.

U protekla dva dvoboja Vatrenih (Izrael 2:1, Norveška 2:1) veznjak Tottenhama zabio je tri pogotka, a u posljednjem dvoboju u 2010. godini - Niko je dodao još dva gola i asistenciju.

arti-201010250447006Pred nešto više od 8.000 pokislih navijača Vatreni su pobjedu osigurali već nakon 45 minuta. Početak je bio malo 'škrt', no kako je utakmica odmicala tako su Bilić Boysi bivali sve opasniji. Prva prava ozbiljnija prilika domaćina pretvorena je u pogodak. U 18. minuti Kranjčar je presjekao jednu loptu na 30 metara, povukao prema golu i pogodio suprotni kut malteškog vratara.

Priliku za povećanje vodstva imao je i Modrić, no njegov odličan udarac u 31. minuti odsjeo je na vratnici. No ipak, ono što nije uspjelo Luki, pošlo je za nogom njegovom klupskom kolegi i strijelcu prvog pogotka deset minuta kasnije. Eduardo je Kranjčaru namjestio šut na vrhu šesnaesterca, a Niko pogodio za 2:0! S tim rezultatom se otišlo na odmor.

Jedinu pravu priliku na utakmici gosti su imali na samom otvaranju drugog dijela. Mifsud je tukao prema Runjinim vratima, a lopta je prohujala tik iznad vratnice. Hrvatska je uzvratila nizom poluprilika, ali za razliku od prvog dijela naš napad djelovao je puno bezopasnije.

arti-201011170482006Nakon što je Bilić obavio sve tri izmjene, ponovno smo dobili na svježini - što je u konačnici rezultiralo i novim pogotkom. U 81. Kranjčar je u petercu pronašao Kalinića koji je lijepo skočio i glavom postigao svoj prvi pogodak za Vatrene.

Prvi put u svojoj povijesti hrvatska nogometna reprezentacija je okončala godinu bez poraza. U 2010. godini Vatreni su odigrali 10 utakmica i pritom upisali sedam pobjeda i tri neodlučena ishoda uz razliku pogodaka 15:3.

Pobjedom protiv Malte, Hrvatska je završila godinu s učinkom od 80 posto što je treća najuspješnija godina nakon 2007. (84.8%) i 2009. (81.5%).Do kraja dvoboja u strijelce se mogao upisati i Mandžukić, no napadač Wolfsburga u samom finišu tukao je glavom malo pokraj vrata. Na kraju, potpuno zaslužena pobjeda Hrvatske, koja je s deset bodova iz četiri utakmice ponovno na vrhu skupine F. Druga je Grčka sa osam, treća Gruzija sa šest, a zatim slijede Izrael (4), Latvija (4) i Malta (0).

Sljedeću kvalifikacijsku utakmicu Vatreni će odigrati 26. ožujka 2011. godine u gostima kod dosad neporažene Gruzije (pobjeda i tri remija).

1. HRVATSKA 4 3 1 0 8:1 10 2. Grčka 4 2 2 0 4:2 8 3. Gruzija 4 1 3 0 3:2 6 4. Izrael 4 1 1 2 5:5 4 5. Latvija 4 1 1 2 3:5 4 6. Malta 4 0 0 4 1:9 0