Odluka je to što ju je Županijski sud u Zagrebu donio na zahtjev Mamićeve obrane koja je ocijenila da u ovoj fazi istrage, što se protiv Mamića i suokrivljenih vodi zbog izvlačenje gotovo 270 milijuna kuna iz Dinama preko lažnih fakutra za usluge u transferima igrača, više nema razloga da prvi čovjek kluba iz Maksimirske milijunskim jamstvom jamči da neće ometati postupak ili ponavljati slična nedjela.
Bliži se kraj istrage izvlačenja novca iz Dinama?
Naime, gotovo svi svjedoci već su ispitani, a Mamić je dao ostavku na čelnu dužnost u Dinamu, zbog čega po stavu obrane više ne postoje razlozi zbog kojih bi rješenje o određivanju istražnog zatvora, što je zamijenjen jamstvom od 14 milijuna kuna za boravak na slobodi, trebalo i dalje biti na snazi. Ono je donijeto još početkom prosinca 2015. godine.
Sud je argumente Mamićevih novih odvjetnika, Mate Matića i Dubravke Krklec, i prihvatio. USKOK doduše još ima pravo žalbe na ovu odluku suda, tako da će Dinamov savjetnik još neko vrijeme čekati pravomoćnost rješenja. Ako žalba USKOK-a ne bude prihvaćena Mamiću će 14 milijuna kuna jamčevine - od kojih je nešto manje od pola u gotovini, a ostatak u vrijednim nekretninama - biti vraćeno.
Novac iz Dinama izvlačen preko offshore kompanija
Ova istraga protiv Mamića te njegova sina Marija, Damira Vrbanovića, bivšeg direktora Dinama, i dvojice vlasnika offshore kompanija Sandra Stipančića i Igora Krote, otvorena je još potkraj studenoga 2015. godine, a lani u prosincu proširena je s novim sumnjama u izvlačenje novca iz transfera nogometaša.
Sumnja se da su milijunski iznosi izvlačeni tako što su Dinamu, nakon uspješnih transfera, offshore tvrtke ispostavljale fakture za navodne usluge što su ih realizirale prilikom prodaje igrača.